Rubel na poziomach przedwojennych, czyli stabilność potiomkinowska — Dawn

Wczoraj rubel umocnił się w stosunku do dolara o ponad 5%, wracając do przedwojennych poziomów poniżej 80 USD/RUB. Bezpośrednio po wybuchu wojny na Ukrainie rubel spadł do ponad 150 USD/RUB, a rosyjska gospodarka wydawała się być dotknięta kryzysem walutowym. Jednak pomimo surowych zachodnich sankcji, w ostatnich tygodniach rosyjska waluta nie tylko ustabilizowała się, ale nawet znacznie się umocniła.

Jednym z głównych powodów jest ograniczona wymienialność rubla (w porównaniu do stanu przedwojennego). Rosyjski rząd zareagował na gwałtowne osłabienie waluty ścisłą kontrolą kapitału, kiedy np. krajowi eksporterzy zmuszeni są wymieniać 80% swoich dochodów z wymiany walut na ruble. Z drugiej strony rosyjskie gospodarstwa domowe napotykają ograniczenia dotyczące ilości waluty, którą mogą swobodnie wymieniać (10 000 USD w ciągu 6 miesięcy). Jednocześnie ich motywację do utrzymania rubla wzmocnił gwałtowny wzrost krajowych stóp procentowych do 20%. Wreszcie wielu inwestorów zagranicznych, w tym tych, którzy zainwestowali na moskiewskiej giełdzie, nie jest w stanie wyeksportować kapitału z Rosji.

Co równie ważne, rosyjska gospodarka może się obecnie pochwalić ewidencjonować nadwyżkę na rachunku bieżącym (Może sięgnąć nawet 250 miliardów dolarów rocznie!). Innymi słowy, Masowy napływ obcej waluty ze sprzedaży ropy i gazu również pomaga ustabilizować rosyjską walutę. Jednocześnie wysoka nadwyżka na rachunku obrotów bieżących odzwierciedla nie tylko szybki wzrost eksportu energii, ale także załamanie importu do Rosji, czy to z powodu sankcji zachodnich, czy też słabego popytu wewnętrznego.

i w końcu Handel rublem był w ostatnich tygodniach bardzo płytki i niepłynnykiedy wiele zachodnich banków przestało wymieniać kurs USD/RUB. Stabilność waluty rosyjskiej jest zatem szczególnie krucha, aw świetle obowiązującej kontroli kapitału, być może nawet potiomkinowskiej. Co więcej, los rubla zależy od chęci Zachodu do dalszego finansowania rosyjskiej gospodarki poprzez opłacanie importu energii. Gdyby zatrzymał się masowy napływ waluty obcej, stabilność rubla zostałaby zrujnowana…

*** RYNKI ***

Korona
Korona miała wczoraj stosunkowo nudną sesję i przez większość czasu utrzymywała się blisko 24,50 EUR/CZK. Czeskiej waluty nie wykoleił wypowiedź wiceprezesa CNB Tomáša Nidetzký’ego, że inflacja będzie z nami dłużej niż wynika z ostatniej prognozy (luty). Pamiętajmy, że nowa „powojenna” prognoza będzie na stole bankierów centralnych na ich kolejnym posiedzeniu w maju.

Forex regionalny
Wczorajsza konferencja prasowa prezesa NBP Glapińskiego potwierdziła wciąż stosunkowo neutralną interpretację obecnej wysokiej inflacji w Polsce, która jego zdaniem wynika głównie z czynników zewnętrznych (sama wojna na Ukrainie dodaje 4-5 punktów procentowych do inflacji zasadniczej). Wracając do parametrów stóp procentowych Glapinsky powiedział, że z jednej strony obecny poziom stóp procentowych nie jest restrykcyjny, strona drugi prezes NBP odmówił wskazania wartości końcowej, do której powinna zmierzać oficjalna stopa procentowa. Innymi słowy, zdaniem Glapińskiego wydaje się raczej, że NBP pozostaje ostrożny i nie zamierza iść jastrzębią ścieżką, którą obserwujemy np. w CNB. Konferencja prasowa NBP była więc komunikatem neutralnym, mimo że NBP dokonał w środę agresywnej podwyżki stóp o +100 pb i że cykl zacieśniania polityki pieniężnej będzie kontynuowany w Polsce.

euro dolar

Eurodolar traci, mimo że głosy EBC zaczynają przybierać nieco bardziej jastrzębi ton (patrz opublikowany wczoraj protokół z posiedzenia). Jednak euro może być nerwowe przed pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji, których wynik jest niepewny.

Akcje

Czwartkowy dzień handlowy przyniósł przełamanie spadków z poprzednich sesji. Nasdaq Composite Technology tym razem zakończył dzień w zielonej strefie i zdobył 9. Dow Jones Industrial Average dodał 87 punktów i prawie odrobił środową stratę. Sektor opieki zdrowotnej umocnił się najbardziej, dodając 2,0% (US PFE +4,27%, US NVS +0,83%). Na przeciwległym biegunie znajduje się sektor łączności, który stracił na wartości 0,4% (VZ US -1,00%, T US -1,25%). Poszczególne indeksy zamknęły się w następujący sposób: Dow Jones Industrial Average wzrósł o 0,3% (34 583 punkty), S&P 500 o 0,4% (4500 punktów), a Nasdaq Technology Composite o 0,1% (13 897 punktów).

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *