Polski premier ostrzegał przed zagrożeniem dla przyszłości UE

Unia Europejska ryzykuje, że stanie się „centralnie zarządzanym organem, prowadzonym przez instytucje wolne od demokratycznej kontroli”, powiedział premier Mateusz Morawiecki w liście, który wysłał w poniedziałek do przywódców UE, poinformował AFP.

Niebezpieczeństwo w UE

Morawiecki nazwał te trendy „niebezpiecznym zjawiskiem, które zagrażało przyszłości naszego związku”. W związku z tym wezwał przywódców Eurobloku do „otwarcia na dialog” w sprawie reformy UE. Podkreślił też, że Polska pozostanie „lojalnym członkiem”.

Polski premier skrytykował także nowe uprawnienia Komisji Europejskiej do wstrzymywania środków finansowych, zagrażając jednocześnie standardom korupcyjnym i praworządności w różnych państwach bloku.

„Szczerze wierzę, że wspólnie, w duchu wzajemnego szacunku i zrozumienia – bez narzucania innym naszej woli – możemy znaleźć rozwiązanie, które wzmocni naszą Unię Europejską” – napisał Morawiecki.

Kontrowersyjne polskie sądownictwo

Prawicowy, populistyczny rząd w Polsce od lat kłóci się z UE o kontrowersyjne reformy sądownictwa. Reformy te są promowane przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która twierdzi, że są one potrzebne do wykorzenienia korupcji i pozostałości komunizmu w wymiarze sprawiedliwości.

Jednak zdaniem UE działania polskiego rządu podważają niezależność sądownictwa. Polski rząd twierdzi, że sądownictwo i sądownictwo należą do wyłącznej kompetencji państw członkowskich, a nie Unii.

Napięcia w stosunkach Bruksela-Warszawa nasiliły się w tym miesiącu po tym, jak polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre artykuły traktatów UE są niezgodne z polską konstytucją.

kto od kogo

Werdykt ten skrytykowało kilka państw członkowskich UE, w tym Francja i Niemcy. Według analityków może to być w przyszłości pierwszy krok do wyjścia Polski z UE.

Morawiecki wystąpi we wtorek w Parlamencie Europejskim. Jak powiedział w swoim liście, nadrzędność prawa unijnego nad prawem krajowym „nie jest nieograniczona”.

Ostrzegł, że „centralnie zarządzane instytucje pozbawione demokratycznego nadzoru” mogą zmienić UE „w organizację, która sprzeciwia się naszym wspólnym wartościom”.

Nie przegap tego

Polska żegna się z unijnym porządkiem prawnym, zgadzają się komisje euro

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *