Pojedyncza mapa przedstawia pierścień armii rosyjskiej wokół Ukrainy

Siedzi przy komputerze w Gdańsku, w północnej Polsce, i składa punkt po punkcie informacje o ruchach wojsk rosyjskich wzdłuż granicy z Ukrainą.

Z danych polskiego Konrada Muzyki korzystają światowe media, takie jak The New York Times, Radio Freedom czy The Guardian w napiętej sytuacji międzynarodowej.

Muzyka zapisuje pozycję, rodzaj jednostki oraz przybliżoną liczbę i rodzaj sprzętu i personelu w aktualizowanych przez siebie tabelach. Zbiera dane wyłącznie z publicznie dostępnych źródeł – są to posty w mediach społecznościowych, takie jak zdjęcia pociągów wojskowych na filmach w popularnym TikToku czy zdjęcia i historie na Instagramie. Wykorzystuje jednak również konwencjonalne zdjęcia satelitarne i radarowe, dzięki czemu porównuje stan wojsk. Ze względu na wybraną metodę logicznie nie może zarejestrować wszystkich jednostek.

Zabraliby mnie do Rosji

„Nie podróżuję po świecie, nie robię zdjęć. Poza tym, gdybym teraz pojechała do Rosji robić zdjęcia, przyjechaliby i mnie szybko zabrali. Wszystko robię na komputerze, ale to nie tylko surfowanie po internecie a oglądanie filmów na TikTok to także rozmowa z ludźmi, wymiana informacji i zasobów” – opisuje historię List of My Music. „W 100% polegam na publicznie dostępnych źródłach informacji, z których żadne nie jest tajne” – powiedział.

Muzyka przekazał również swoje dane do Listy Raportów, która na ich podstawie stworzyła uproszczoną mapę przybliżonych pozycji obserwowanych jednostek na podstawie wspomnianych źródeł publicznych. Dane na mapie pochodzą ze środy.

Zdjęcie: Rochan Consulting, lista aktualności

Orientacyjne rozmieszczenie i liczebność wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą znane ze źródeł publicznych. Mapa nie pokazuje jednostek, których liczba jest niejasna.

„Sytuacja jest bardzo zła. Prawdopodobnie stoimy w obliczu największego europejskiego kryzysu od zakończenia zimnej wojny. Codziennie na Białoruś przybywają nowe pociągi z opancerzoną technologią wojskową i sprzętem. Rosjanie zajmują pozycję do rozpoczęcia operacji z południowej Białorusi do północnej Ukrainy”, Muzyka opisuje sytuację w Europie Wschodniej.

Kreml uparcie odmawia planowania inwazji. Równocześnie jednak Moskwa wystąpiła z żądaniami bezpieczeństwa, takimi jak obietnice NATO, że nie zaakceptuje Ukrainy. Sojusz nie chce się do tego zobowiązać.

Siedzi około 130 000 żołnierzy

Na podstawie swoich obserwacji szacuje, że potencjał militarny Rosji przy granicy z Ukrainą prawie się potroił. Według niego zgadzają się również szacunki około 130 000 żołnierzy, które pojawiają się w zachodnich mediach. „Właśnie to doszły do ​​nas w tym czasie. Przed zwiększeniem sił Rosjanie mieli na granicy z Ukrainą około 90-100 000 żołnierzy – z czego jedna trzecia to siły bojowe (35 000). Teraz głównie przenoszą sprzęt i technologii, ale mniej żołnierzy, niż potrzeba do jej obsługi – mówi polski analityk.

Szacuje się, że 130 000 żołnierzy oznacza, że ​​Rosjanie przesunęli 30 000 żołnierzy na granicę z Ukrainą. – Mogę to podpisać. Myślę, że to możliwe – mówi Muzyka. Łączna liczba obejmuje także żołnierzy rosyjskich na okupowanym terytorium Donbasu, których według władz ukraińskich jest około 35 000. Muzyka szacuje mniejszą liczbę – około 15-20 tys.

Ilu żołnierzy przybędzie na Białoruś?

Zwraca też uwagę na rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe na Białorusi. Rosyjski wiceminister obrony Aleksander Famin powiedział w zeszłym tygodniu, że nie przekroczył parametrów wyznaczonych przez Wiedeń Porozumienie Według niej w ćwiczeniu może wziąć udział maksymalnie 9 tys. żołnierzy, o czym nie zgłoszono 42 dni wcześniej.

Muzyka uważa, że ​​liczby są prawdopodobnie wyższe. Odnosi się do ruchu na kolei. Według niepotwierdzonych źródeł z tego kraju do Rosji jedzie 200 pociągów, czterokrotnie więcej niż w zeszłym roku w rosyjsko-białoruskich ćwiczeniach Zachód. „W tym czasie na Białorusi było około pięciu tysięcy rosyjskich żołnierzy, więc teraz na Białorusi powinno być co najmniej 20 tysięcy żołnierzy” – wylicza analityk.

Tydzień temu finansowana przez rząd telewizja polska pisała o przybyciu 200 echalonów, czyli pociągów wojskowych Biełsat w odniesieniu do kanału białoruskich kolejarzy w sieci Telegram. Pociąg wojskowy składa się średnio z 50 wagonów.

Koncentracja wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą i eskalacja napięć miały miejsce wiosną ubiegłego roku. Według Muzyki różnica polegała na tym, że wojska nie były skoncentrowane na Białorusi. – Wojska i sprzęt jechały na poligon Pogonowo pod Woroneżem, gdzie sprzęt przebywał przez sześć miesięcy, a następnie został przeniesiony do Smoleńska – mówi Muzyka.

Teraz uważa za kluczowe, by rosyjscy spadochroniarze ruszyli dalej. „Rosjanie mają cztery dywizje powietrznodesantowe – trzy w Zachodnim Okręgu Wojskowym i jedną w Południowym Okręgu Wojskowym. Jeśli się ruszą, będzie to oznaczać, że coś się dzieje i przygotowania do ewentualnego konfliktu przeszły do ​​następnego kroku” – uważa analityk. Dodaje, że cały ruch wojsk jest bardzo wymagającą operacją logistyczną i nie wyobraża sobie, by odbyły się one bez uzasadnionego powodu.

Muzyka podąża za zmianami sił. Podkreśla, że ​​nie jest związany z żadną tajną służbą, państwem czy wojskiem, ale po prostu robi interesy w terenie – jego firma zbiera dane, analizuje i sprzedaje wyniki klientom, którymi są instytuty firm badawczych i konsultingowych.

Mówi się, że zawsze interesował się historią i wojną. W przeszłości pracował w amerykańskiej firmie konsultingowej, gdzie zajmował się siłami zbrojnymi krajów Europy Środkowo-Wschodniej – krajów byłego Związku Radzieckiego, Czech, Polski, krajów bałtyckich itp. „Większość czasu spędziłem w Rosji. Po siedmiu latach pracy potrzebowałem nowego rozmachu, więc założyłem własną firmę, aby analizować potencjał militarny Białorusi i Federacji Rosyjskiej. Rosja” – mówi Konrad Muzyka z Rochan Consulting, „praca z komputerem w Gdańsku”.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *