Sytuacja na granicy się pogarsza: Polska wezwała białoruskiego dyplomatę

W czwartek polskie MSZ wezwało białoruskiego chargé d’affaires Al-Alexander Česnovsky w związku z pogarszającą się sytuacją na granicy polsko-białoruskiej – podała agencja PAP.

Rzecznik polskiego Ministerstwa Dyplomacji Łukasz Jasina powiedział w oświadczeniu, że ministerstwo rozmawiało również z Cesnovskym o „zagrożeniach i zagrożeniach, jakie niosą ze sobą działania Białorusi i odmowa wpuszczenia polskiego konwoju humanitarnego na swoje terytorium”. Polska, Litwa i Łotwa oskarżają rząd prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o sprowadzanie do swoich granic migrantów z Bliskiego Wschodu, którzy są następnie zmuszani do przekroczenia granicy i wjazdu do Unii Europejskiej. Według tych krajów reżim Łukaszenki próbuje zdestabilizować sytuację w UE i zemścić się na Brukseli za sankcje nałożone na Białoruś.

Jednak według Jasina Česnovský odrzucił jakąkolwiek prowokację z Białorusi. – Zaprzeczył, jakoby Białoruś podjęła działania przeciwko Polsce. Nie wyjaśnił jednak, dlaczego polskiemu konwojowi humanitarnemu nie wpuszczono do kraju, ani w wielu innych sprawach – powiedział. – powiedziała Jasina. PAP informuje, że Polska dwukrotnie próbowała wysłać konwój humanitarny na pomoc migrantom, którzy utknęli po białoruskiej stronie granicy. W obu przypadkach jednak Białoruś zignorowała lub odmówiła wydania konwojowi pozwolenia na wjazd do kraju.


Rzecznik białoruskiego MSZ nazwał jednak polski wysiłek i pomoc oraz wysłanie konwojów humanitarnych „polityką i populistyczną retoryką, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością i sytuacją”. Česnovský brał również udział w negocjacjach w polskim MSZ w zeszłym tygodniu po kilku strzałach oddanych w pobliżu granicy polsko-białoruskiej, rzekomo z białoruskiej broni patrolowej.

Od sierpnia polscy pogranicznicy zapobiegli ponad 10 tysiącom prób i nielegalnych przekroczeń polskiej granicy z Białorusi. Około 1500 migrantów zostało zatrzymanych i umieszczonych w ośrodkach dla uchodźców. W związku z napływem migrantów, 2 września Polska ogłosiła na swoich granicach stan wyjątkowy, aby uporać się z kryzysem migracyjnym. Na początku października stan wyjątkowy został przedłużony o kolejne 60 dni.

Na archiwalnym zdjęciu z 1 września 2021 r. migranci siedzą w polskiej wsi Usnarz Górny po przekroczeniu granicy z Białorusi do Polski.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *