Orbán otrzymał brzydki prezent, aby wygrać. UE zamierza wstrzymać dotacje

Unia Europejska rozpocznie postępowanie dyscyplinarne przeciwko Węgrom, powiedziała posłom w Strasburgu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Pierwsze działanie KE podejmuje w związku z nieprzestrzeganiem przez Węgry rządów prawa, co może w konsekwencji grozić zawieszeniem wypłat z funduszy unijnych.

Von der Leyen, która odpowiadała na pytania eurodeputowanych w Strasburgu dotyczące wyników pierwszych dwóch lat obecnej kadencji Komisji Europejskiej, podkreśliła, że ​​węgierskie władze zostały poinformowane przez unijnego komisarza ds. budżetu i administracji Johannesa Hahna.

Według APA powiedział austriackiej prasie, że decyzja KE ma związek z podejrzeniami o korupcję i problemami z zamówieniami publicznymi.

Von der Leyen wyraziła podobny pogląd w Strasburgu, że korupcja jest szczególnym problemem na Węgrzech, ale kraj środkowoeuropejski narusza praworządność również w inny sposób. Według niej Budapeszt miał okazję wyjaśnić swoje stanowisko i odpowiedzieć na pytania KE.

„Dokładnie przeanalizowaliśmy te odpowiedzi i uznaliśmy, że czas iść dalej.(…) Dlatego wyślemy teraz oficjalne pismo, aby uruchomić mechanizm warunkowości (pomiędzy wypłatą środków z funduszy UE a zasadą prawa), powiedziała von der Leyen.

Węgry są pierwszym krajem, który zmierzy się z tym szczególnym mechanizmem, wprowadzonym na początku 2021 r. System warunkowości pozwala UE na podjęcie działań, w tym zawieszenie płatności w celu ochrony budżetu.

W lutym br. na korzyść zasady orzekł również Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, do którego Polska wraz z Węgrami złożyła również pozew przeciwko połączeniu praworządności i funduszy europejskich. Podczas gdy komisja z zadowoleniem przyjęła werdykt, rządy obu krajów nazwały go jedynie decyzją polityczną lub atakiem na ich własną suwerenność.

Na Węgrzech konserwatywna partia Fidesz wygrała w miniony weekend wybory parlamentarne premiera Viktora Orbána, pomimo wieloletniej krytyki ze strony Brukseli. Według UE rząd w Budapeszcie ogranicza swobody demokratyczne. Wcześniej unijni urzędnicy zapowiadali, że mechanizm prowadzący do wstrzymania płatności rozpocznie się dopiero po wyborach.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *