Odpowiedź na rosyjską agresję: armia USA rozważa stałe bazy w Europie Wschodniej

Wojna agresji Rosji na Ukrainie powoduje poważne wstrząsy w polityce bezpieczeństwa wielu krajów zachodnich. Teraz nadchodzi presja ze strony Stanów Zjednoczonych, która może podważyć dziesiątki lat praktyki: przywództwo amerykańskiej armii sprzyja tworzeniu stałych amerykańskich baz w wschodnioeuropejskich krajach NATO. Zaleca się utworzenie stałych baz, które mogłyby być następnie wykorzystywane przez wydzielone oddziały amerykańskie, powiedział szef sztabu Mark Milley w Kongresie USA. Daje to korzyści wynikające ze stałej obecności wojskowej bez pewnych wad, takich jak konieczność przenoszenia rodzin, ich mieszkania i potrzeba szkół.

Rosja stanowczo odrzuca stałe rozmieszczenie wojsk NATO w krajach Europy Wschodniej, powołując się na porozumienie z lat 90. Jednak od początku tego roku siły amerykańskie znacznie rozszerzyły swoją obecność wojskową we wschodnich państwach NATO z powodu konfliktu na Ukrainie – ale pro forma to przede wszystkim operacja tymczasowa, a nie stałe wdrożenie. Polska niedawno ogłosiła, że ​​będzie również otwarta na rozmieszczenie amerykańskiej broni jądrowej.

Partnerzy wschodnioeuropejscy, w tym kraje bałtyckie, Polska i Rumunia, są „bardzo, bardzo chętni” do budowy i opłacania baz dla wojsk amerykańskich, powiedział we wtorek Millley podczas przesłuchania w sprawie budżetu obronnego na nadchodzący rok.

Galeria zdjęć (3)

Minister Obrany Stany Zjednoczone Lloyd Austin
Zdrój: SITA/AP Photo/Evan Vucci

Minister widzi decyzję w NATO

Dzięki temu można osiągnąć odstraszający „efekt” stałej obecności, ale sami żołnierze nie muszą być wysyłani na dwa lub trzy lata, ale mogą zostać zastąpieni po krótszych misjach, powiedział Mille. Sekretarz obrony Lloyd Austin powiedział Komisji Izby Reprezentantów, że NATO bada, w jaki sposób „zmieni architekturę bezpieczeństwa regionu w dającej się przewidzieć przyszłości”.

NATO

Galeria zdjęć (3)

NATO
Zdrój: Getty Images

Powiedział, że jeśli NATO zdecyduje się na zmianę swojej obecności w Europie Wschodniej, wojsko USA z pewnością będzie tego częścią. Przypuszczalnie będzie to temat na czerwcowym szczycie NATO. Celem rządu USA jest zajęcie się obawami swoich wschodnich partnerów, zwłaszcza w krajach bałtyckich, dodał Austin.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *