Pięć lat po zakończeniu kursu wymiany walut N.B.

Pięć lat temu NB zakończył tzw. pakiet kursowy, kiedy od listopada 2013 r. utrzymywał kurs korony do euro powyżej poziomu 27 CZK/EUR. Przypadkowo, pięć lat po zakończeniu kursu walutowego, zbiega się to z momentem, w którym NB był zmuszony do interwencji na rynku walutowym przeciwko osłabieniu korony w tym roku i kiedy NB był w stanie walczyć z obecną wysoką inflacją w sprzedaży walut.

Sam kurs NB w listopadzie 2013 r. i kwietniu 2017 r. znalazł odzwierciedlenie w rezerwach walutowych zarówno w ujęciu bezwzględnym, jak i względnym. kvi PKB. Podczas gdy stosunek rezerw walutowych NB do PKB w cenach bieżących wynosił około 20% przed rozpoczęciem kursu walutowego, po zakończeniu wolumenu nadal wynosi około 60%. Chociaż jej rezerwy walutowe były wysokie, była to jedna z pinów, które wpłynęły na salę gimnastyczną korony w 2018 i 2019 roku, ale obecnie wpływ rezerw na kurs walutowy korony jest minimalny. Wysoki poziom rezerw walutowych NBP w porównaniu do innych regionalnych banków centralnych (węgierskiego MNB i polskiego NBP) można uznać za zaletę, gdy sama rezerwa stabilizuje się na kursie korony w okresach zawirowań. Pozytywnie można również ocenić fakt, że zarząd NB Banku wciąż od lat zmaga się z inflacją stawek i nie tworzy z kursu walutowego oficjalnie równoległej polityki pieniężnej.

A jak rozwinęła się korona w ostatnich latach? Po zakończeniu kursu NB w kwietniu 2017 r. korona umocniła euro przez resztę roku i powróciła do 25 26 CZK/EUR, gdzie korona była przed wprowadzeniem kursu w listopadzie 2013 r. W 2018 i 2019 r. , worek Korona zatrzymała się, a pierwszy szczyt rezerw walutowych był jedną z głównych szpilek, które uniemożliwiły koronie przejście do silniejszych wartości. Wzmocnienie korony zostało wznowione pod koniec 2019 r. i kontynuowane na przełomie 2020 r., kiedy Czechy zostały bardzo mocno dotknięte w związku z wybuchem pandemii Covid19. Pandemia wpłynęła następnie na kurs korony na resztę 2020 r. W 2020 r. NB był jednym z nielicznych banków centralnych, które nie miały twardych ilościowych rocznych stóp procentowych. Znaczące umocnienie korony od końca zeszłego roku można zatem wiązać z gwałtownym wzrostem stóp NB i powiększającą się z roku na rok różnicą między kursami korony i euro . Ryzyko kolejnej korony gimnastycznej stwarza obecnie wilk na Ukrainie.

Miroslav Novk

Ukończył Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Pradze oraz Finanse i Usługi Finansowe na Wyższej Szkole Finansów i Administracji. Doświadczenie zdobywał w sektorze bankowym w ramach grupy UniCredit, gdzie pracował w departamencie skarbu. Od 2010 roku pracuje jako analityk w AKCENTA. W kręgu jego zainteresowań znajduje się problematyka kursów walutowych. Miroslav Novk nie jest ortodoksyjnym przedstawicielem dnia cyklu koniunkturalnego, co pozwala mu obiektywnie ocenić dzień nie tylko na rynkach finansowych, ale także w dziedzinie gospodarki światowej. Jest autorem szeregu fachowych artykułów i komentarzy eksperckich, z których regularnie korzystają czeskie i polskie media.

AKCENT CZ


AKCENTA CZ jest jednym z najważniejszych dealerów walutowych na rynku czeskim i środkowoeuropejskim z ponad 20-letnią tradycją. Oprócz odpowiednich indywidualnych kursów walut dla kupna i sprzedaży walut oraz minimalnych opłat za płatności za granicą oferuje również zabezpieczenie przed ryzykiem kursowym (transakcje forward i opcje). Firma działa w Polsce, na Węgrzech, Słowacji, w Rumunii, Niemczech i Francji. Portfolio klientów składa się z ponad 39 000 podmiotów, małych i średnich przedsiębiorstw stacjonarnych skoncentrowanych na eksporcie lub imporcie. Posiada licencję instytucji płatniczej i dealera papierów wartościowych przyznaną przez ON.

Informujesz: https://www.akcentacz.cz

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *