„Unia będzie z nami znacznie silniejsza” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w Brukseli, do którego w środę zdalnie dołączył. Powiedział, że Ukraina walczy teraz o wolność i pokój oraz o ochronę bezpieczeństwa całej Europy. Według niego zasługuje nie tylko na wsparcie werbalne, ale także na członkostwo w UE. Posłowie wezwali do rozpoczęcia tego procesu i by Ukraina stała się krajem kandydującym.
„Świadome niszczenie ludzi”. Zełenski potępił zamachy bombowe w Charkowie, wezwał partnerów do nałożenia dalszych sankcji Wideo: Twitter / Zelenskiy_official
„Udowodnij, że nie zostawisz nas samych. Udowodnij, że jesteś Europejczykiem. Wtedy życie zatriumfuje nad śmiercią. Światło zatryumfuje nad ciemnością” – powiedział parlamentarzystom ukraiński prezydent.
Chociaż do tej pory nastąpiła ekspansja Unia Europejska tabu, obecnie rośnie poparcie dla ponownego otwierania portali europejskich w Brukseli. Obowiązek przyznania Ukrainie statusu kandydata rezonuje nie tylko z Kijowem, ale także z eurodeputowanymi. W środę przyjęli specjalną rezolucję.
„Ukraina ma europejską przyszłość. Jak jasno pokazuje nasza rezolucja, z zadowoleniem przyjęliśmy wniosek Ukrainy o zostanie krajem kandydującym” – powiedziała Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.
Poparcie dla adopcji z Ukrainy wyraził również: Komisja Europejska oraz szereg państw członkowskich, na czele z Polską, Czechami, Słowacją i Słowenią. To kraje Europy Środkowej od dawna walczą o rozszerzenie UE.
„Francja, jako kraj sprawujący prezydencję, ma kandydaturę Ukrainy do członkostwa w UE. Negocjacje akcesyjne muszą rozpocząć się natychmiast. Ukraina należy do UE. Mam nadzieję, że (Emmanuel) Macron nie zawaha się” – powiedziała posłanka Michaela Šojdrová, która przyczyniła się do Rezolucja.
Z drugiej strony proces akcesji do UE to sprawa trudna i długofalowa. Doprowadzenie praworządności i gospodarki do standardów europejskich może zająć kilka lat. Jednak retoryczna akceptacja Ukrainy i rozpoczęcie debaty na ten krok ma duże znaczenie na arenie światowej.
Plan Marshalla dla Ukrainy
Wraz z członkostwem Ukrainy w UE posłowie wezwali do natychmiastowej pomocy gospodarczej. Jednocześnie zatwierdzili decyzję, na podstawie której Bruksela będzie mogła udzielić Kijowowi nadzwyczajnej pożyczki w wysokości 1,2 mld euro (ok. 30,3 mld koron).
Wyniszczona wojną Ukraina będzie potrzebowała ogromnych inwestycji w odbudowę gospodarczą i naprawę zniszczonej infrastruktury. Zgodnie z uchwałą należy wypłacić odszkodowanie Ukryćkto jest za to odpowiedzialny.
„Podkreślamy, że Federacja Rosyjska jest odpowiedzialna za niszczenie infrastruktury Ukrainy, w tym budynków cywilnych i mieszkalnych, a także znaczne straty gospodarcze i będzie musiała zrekompensować szkody spowodowane jej agresywnymi działaniami” – czytamy w rezolucji.
Bruksela chce popchnąć Rosję nie tylko do odpowiedzialności ekonomicznej, ale także karnej. „Będziemy wspierać śledztwo w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie” – potwierdził Metsola.
Rosyjską agresją zajmie się Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze, ponieważ na jej stole znajduje się pozew z Ukrainy. Do sporu włączyła się już Litwa, która stała po stronie Kijowa.
Musimy też pomyśleć o opozycji Rosjanie i Białorusini
Za namową czeskich posłów Parlament Europejski ostrzegł, że Europa musi pomóc nie tylko Ukraińcom, ale także Rosjanom i Białorusinom, którzy walczą z reżimami rządowymi. Siły opozycyjne w obu krajach stoją w obliczu ostrych represji, a obecna sytuacja może uniemożliwić im ucieczkę w bezpieczne miejsce. W związku z tym rezolucja wzywa Rosję do wyjazdu po wydaniu wiz nadzwyczajnych i Białoruś tym, którzy naprawdę tego potrzebują.
Rezolucja poparła następnie rozszerzenie listy sankcji o inne punkty. Powinny one dotyczyć głównie przemysłu zbrojeniowego, rosyjskiego importu gazu i ropy oraz inwestycji z Rosji.
„Wszystkie te środki nadal wywierają presję na rosyjską gospodarkę i stan państwa. Reżim Putina popełnia zbrodnie wojenne i musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym” – dodała Dita Charanz (wice-TAK), wiceprzewodnicząca Parlament Europejski.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.