Sikela: Przygotowaliśmy pakiet energetyczny zawierający 13 kroków

Aktualizacje: 30.03.2022 16:45
Opublikowany:

Praga – Według ministra przemysłu i handlu Jozefa Síkela (z ramienia STAN) ministrowie przygotowali pakiet środków w związku z rosnącymi cenami energii. Zawiera 13 kroków dla gospodarstw domowych, firm i zwiększania bezpieczeństwa energetycznego w Czechach. Ministerstwo Przemysłu i Handlu (MIT) przedstawi szczegóły poszczególnych środków w nadchodzących dniach i tygodniach. Sikela powiedział to dziś na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Lista 13 środków nie została opublikowana.

Nowy gabinet chce skupić się na ukierunkowanej pomocy, a nie na jednym obszarze, powiedział Sikel. Według niego poprzedni rząd pozostawił duży deficyt budżetu państwa, dlatego teraz konieczne jest dokładne przeanalizowanie każdego działania podjętego w odpowiedzi na obecny kryzys energetyczny. Opozycja nadal marnuje pieniądze, chociaż te rozwiązania są dobre na krótką metę, ale na dłuższą są dewastujące dla naszej gospodarki, powiedział Sikela.

Według Síkela pierwszym i najważniejszym środkiem nowego pakietu jest zwiększenie minimum egzystencji o dziesięć procent od 1 kwietnia.

Państwo planuje również zrekompensować koszty pośrednie dla firm z branż energochłonnych. Według Sikela, Komisja Europejska zatwierdziła program w zeszłym tygodniu, teraz jest kwestia rozszerzenia listy sektorów, które mogłyby z niego skorzystać.

Síkela wspomniała również o zatwierdzonym wcześniej programie gwarancji energetycznych, w przypadku którego Narodowy Bank Rozwoju rozpocznie przyjmowanie wniosków od czwartku. Firmy, których koszty energii przekraczają 10% całkowitych kosztów działalności, będą mogły uzyskać gwarancję państwa w wysokości do 80% kapitału kredytu w wysokości od jednego do dziesięciu milionów koron.

MIT pracuje również nad wykorzystaniem nowych ram wsparcia publicznego przyjętych w zeszłym tygodniu przez Komisję Europejską dla firm dotkniętych sankcjami antyrosyjskimi. Powinni być w stanie zebrać do 400 000 euro (około 10 milionów CZK).

W ramach wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Síkel i jego niemiecki odpowiednik wynegocjowali we wtorek zwiększenie przepustowości rurociągu TAL (Transalpine Oil Pipeline) z Triestu we Włoszech. Powinno to przynieść około 200 000 dodatkowych ton ropy miesięcznie dla Czech, Niemiec i Austrii. Strona niemiecka musi wyrazić zgodę, powiedział Sikel. Dodał, że Czechy prowadzą również negocjacje z Niemcami w sprawie wykorzystania ich przyszłych terminali skroplonego gazu ziemnego (LNG).

„Zwiększenie przepustowości rurociągu TAL to krok w kierunku zmniejszenia zależności od dostaw z Federacji Rosyjskiej” – powiedział Sikila w odpowiedzi na ogłoszoną przez Polskę decyzję. Ogłosił dziś, że planuje zaprzestać korzystania z rosyjskiej ropy do końca tego roku. Najpóźniej do końca maja chce zaprzestać importu rosyjskiego węgla. „Polska jest w innej sytuacji niż nasza. Pod pewnymi względami jest prostsza. Jesteśmy państwem śródlądowym, nie mamy dostępu do morza i nie zbudowaliśmy infrastruktury, zwłaszcza gazowej” – dodał Sikela.

Wśród innych środków Síkel wspomniał o zamiarze uproszczenia i przyspieszenia procedury wydawania zezwoleń dla odnawialnych źródeł energii, w szczególności fotowoltaiki. Według Síkela, dziesiątki milionów ludzi jest gotowych rozwijać zasoby odnawialne, aby mogły być wykorzystywane przez jednostki. Przypomniał również wezwanie o dotacje w ramach krajowego planu naprawczego na wsparcie systemów fotowoltaicznych, w których zarezerwowane są cztery miliardy koron, podczas gdy MIT rejestruje obecnie wnioski o wartości około dwóch miliardów koron.

Zgodnie z jej oświadczeniem Konfederacja Przemysłu i Transportu nie widziała jeszcze działań tzw. pakietu energetycznego, wielokrotnie oferując konsultacje eksperckie. „Wysłaliśmy już kilka listów do Ministerstwa Przemysłu i Handlu z propozycjami i prośbami o rozwiązanie ogromnego wzrostu cen energii. Ale wciąż czekamy na rozwiązanie. MIT traktuje to poważnie i pakiet będzie zawierał również inne środki dla biznesu” – powiedział ČTK Bohuslav Čížek, dyrektor sekcji polityki gospodarczej Konfederacji Przemysłu.

oszczędność energii przez rząd

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *