„Polityka to coś więcej niż chodzenie do sądu”. Merkel wezwała do rozwiązania sporu między Polską a Unią

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się za rozstrzygnięciem sporu między Unią Europejską a Polską o kontrowersyjną reformę wymiaru sprawiedliwości w trybie proceduralnym, a nie sądowym.

Według Urzędu Ochrony Danych powiedziała to po dzisiejszym spotkaniu z premierem Polski Mateuszem Morawieckim w Warszawie. „Polityka to coś więcej niż chodzenie do sąduMerkel powiedziała, odnosząc się w czwartek do propozycji Komisji Europejskiej skierowanej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, aby ukarać Polskę za niezastosowanie się do nakazu sądowego o zamknięciu instytucji, aby ukarać polskich sędziów.

Negocjacje w celu rozwiązania sporu „mogą już być w toku, a jeśli nie, Niemcy będą je pchać”, powiedział niemiecki premier, według DPA. Polski rząd od dawna rywalizuje z władzą wykonawczą UE o reformę sądownictwa, której fragmenty, jak mówi Bruksela, ograniczają niezawisłość polskich sądów.

W połowie lipca najwyższy organ sądowy UE orzekł, że Izba Dyscyplinarna, która orzeka o statusie sędziów i prokuratorów, ich ściganiu i ewentualnym zatrzymaniu, jest niezgodna z prawem UE i nakazała Polsce zawieszenie jej działalności. Warszawa wciąż powoli dostosowuje się do tej decyzji.

We wspólnej konferencji prasowej z Morawieckim Merkel wezwała także Białoruś i Polskę do pomocy migrantom pozostawionym w trudnych warunkach humanitarnych na granicy obu krajów. Jednocześnie ostro skrytykowała traktowanie przesiedleńców przez władze białoruskie za „ataki hybrydowe” na sąsiednie państwa UE.

To wyzwanie dla strony białoruskiej. Musimy dać im do zrozumienia, że ​​są to ludzie, którzy potrzebują pomocy, ochrony. Są to ludzie, których używa się jako środka przymusu. Powiedziałem też prezydentowi Rosji. Myślę, że jest całkowicie nie do przyjęcia, że ​​takie hybrydowe ataki są przeprowadzane przy użyciu tych osób– podkreślił kanclerz.

Litwa, Łotwa i Polska oskarżają reżim autorytarnego przywódcy Białorusi Aleksandra Łukaszenki o zachęcanie setek, jeśli nie tysięcy migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki do nielegalnego przekraczania ich granic.

Według tych państw, a także Unii, dochodzi do odwetu za sankcje przyjęte przez Unię w odpowiedzi na zeszłoroczne wybory prezydenckie na Białorusi, które opozycja i blok europejski uważają za sfałszowane, oraz łamanie praw człowieka w tłumienie demonstracji przeciwko Łukaszence.

Według rosyjskiej agencji informacyjnej TASS, Merkel powiedziała też dziennikarzom, że rozmawiała z Morawieckim również o energetyce, w tym o gazociąg Nord Stream 2 i zmianę stanowiska USA w tej sprawie.

Po raz kolejny dałem do zrozumienia, że ​​naszą rolą jest utrzymanie statusu Ukrainy jako partnera w tranzycie gazu. To jest przedmiotem naszej umowy ze Stanami Zjednoczonymi„Merkel dodała.”

Polski premier, którego rząd zdecydowanie sprzeciwia się istnieniu gazociągu, zauważył, że porozumienia o utrzymaniu tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę zmniejszają napięcia związane ze zbliżającym się uruchomieniem Nord Stream 2.

Gazociąg o długości ponad 1200 kilometrów musi przesyłać do Europy 55 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Obecny podmorski gazociąg Nord Stream, eksploatowany od 2011 roku, ma taką samą przepustowość. Stany Zjednoczone i Polska zdecydowanie sprzeciwiają się budowie gazociągu Nord Stream 2, zwracając uwagę na niebezpieczeństwo wzrostu uzależnienia energetycznego i gospodarczego krajów europejskich od Rosji.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *