Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) wyraził w piątek głębokie zaniepokojenie nowym prawem w Polsce, które pozwala na arbitralne odrzucanie wniosków azylowych migrantów. Informuje o tym agencja AP.
Nowa norma prawna, uchwalona przez polski parlament w czwartek, była odpowiedzią na obecność setek migrantów z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki na granicy Polski z Białorusią.
Państwo członkowskie Unii Europejskiej Polska oskarża sąsiadkę Białoruś o zachęcanie migrantów do przekraczania granic i reaguje na sankcje UE wobec białoruskiego reżimu.
Od kilku tygodni polscy pogranicznicy odpychają nielegalnych migrantów próbujących przekroczyć granicę z Białorusi, pisze AP.
Rzeczniczka UNHCR Christine Goyer powiedziała w oświadczeniu, że nowe prawo „podważa podstawowe prawo do ubiegania się o azyl, określone w prawie międzynarodowym i europejskim”.
Według Goyera ograniczenie procedur wjazdu i azylu dla osób ubiegających się o azyl jest „sprzeczne z Konwencją dotyczącą statusu uchodźców z 1951 r., która wyraźnie stanowi, że osoby ubiegające się o azyl nie powinny być karane” za nielegalne przekraczanie granic. Dodała, że takie praktyki „tylko pogłębią cierpienie ludzi, którzy zostali zmuszeni do ucieczki”.
Nowa ustawa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę – przypomina AP. Od sierpnia polscy strażnicy graniczni zapobiegli ponad 10 tysiącom prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy z Białorusi. Około 1500 migrantów zostało zatrzymanych i umieszczonych w ośrodkach dla uchodźców.
W związku z napływem migrantów, Polska ogłosiła 2 września stan wyjątkowy na swojej granicy z Białorusią, aby uporać się z kryzysem migracyjnym. na początku października stan wyjątkowy został przedłużony o kolejne 60 dni.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.