Najważniejsze wydarzenia
- Inwazja wojsk rosyjskich trwa nadal 34 dnia
- Zełenski wzywa do zaostrzenia sankcji, w tym embarga na ropę
pokój-ukraina-2
WIDEO: Najbardziej groźna broń chemiczna.
Film powstał we współpracy z Mall.tv.
8:37 W najnowszej aktualizacji sytuacji wojskowej Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że wojska rosyjskie kontynuują ataki rakietowe na obszary mieszkalne w całym kraju, koncentrując się na magazynach paliwa w celu „skomplikowania logistyki” i „stworzenia warunków dla kryzys humanitarny”. BBC poinformowało we wtorek.
W ostatnich dniach doszło do trafienia w składy paliw w pobliżu kilku miast, takich jak Kijów, Lwów, Równe, Żytomierz i Łuck.
Według organu ochrony danych ostatni taki przypadek odnotowano we wtorek wieczorem w obwodzie rówieńskim.
7:48 Około 510 000 Ukraińców powróciło na Ukrainę od początku rosyjskiej inwazji. Wynika to z bilansu opublikowanego przez ukraińską służbę graniczną. Organ ochrony danych poinformował we wtorek wieczorem.
110 000 osób powróciło tylko w ciągu ostatniego tygodnia, powiedział niemieckiemu dziennikowi Die Welt Andrij Demchenko, rzecznik ukraińskiej policji granicznej.
Osiem na dziesięć osób wjeżdżających na Ukrainę to mężczyźni i większość pochodziła z Polski, powiedział Demchenko.
6:45 Organizacja praw człowieka Amnesty International (AI) potępiła we wtorek „zbrodnie wojenne” popełnione przez rosyjskie siły zbrojne na Ukrainie, publikując swój roczny raport i porównując sytuację do wojny w Syrii. TASR odebrał raport z AFP.
„To, co dzieje się na Ukrainie, jest powtórką tego, co widzieliśmy w Syrii” – powiedziała agencji AFP sekretarz generalna Amnesty International, Agnes Callamard, w Johannesburgu. „Jesteśmy w trakcie celowych ataków na infrastrukturę cywilną” – powiedziała. Oskarżyła siły rosyjskie o zamienianie korytarzy humanitarnych w „śmiertelne pułapki”. „Widzimy to samo, co Rosjanie robili w Syrii” – skrytykowała. Według niej Amnesty International odnotowuje obecnie wzrost zbrodni wojennych popełnianych na Ukrainie.
Callamard porównał oblężone przez Rosję miasto Mariupol do Aleppo w Syrii, które zostało prawie całkowicie zniszczone przez rosyjskie lotnictwo podczas wojny domowej prezydenta Baszara al-Assada. Rosja była głównym zwolennikiem rządu syryjskiego w wojnie w Syrii, która wybuchła w marcu 2011 roku.
Callamard skrytykował także „sparaliżowany system międzynarodowy” i „haniebną bezczynność” instytucji, w tym Rady Bezpieczeństwa ONZ. Według niej wielokrotnie nie znalazł adekwatnej odpowiedzi na okrucieństwa popełnione w Birmie, Afganistanie czy Syrii.
6:30 rano Delegacja ukraińska wylądowała w poniedziałkowy wieczór w tureckim Stambule, gdzie będą kontynuowane rozmowy pokojowe ze stroną rosyjską. Mają rozpocząć się we wtorek około godziny 10:00 czasu lokalnego (09:00 CET). Raporty TASR na podstawie raportu brytyjskiej stacji BBC.
Na czele kijowskiej delegacji stoją minister obrony Ukrainy Oleksij Reznikow i szef gabinetu prezydenckiego Mychajło Podoljak. Jak powiedzieli, ich głównym priorytetem jest osiągnięcie zawieszenia broni. Jednak wątpliwe jest, aby było to prawdopodobne.
Samolot z członkami delegacji rosyjskiej wylądował w Stambule na kilka godzin przed przybyciem członków ukraińskiego zespołu negocjacyjnego. Według AP, osobiste rozmowy obu stron zaplanowano na wtorek i środę.
5:30 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenia ogólna sytuacja na Ukrainie, pomimo częściowych sukcesów armii ukraińskiej w ostatnich dniach. Według organu ochrony danych, szef państwa powiedział to we wtorek wieczorem w swojej zwykłej wiadomości wideo. Według Zełenskiego obrońcom ukraińskim udało się wypchnąć wojska rosyjskie z miejscowości Irpin pod Kijowem, ale walki trwają w innych częściach kraju.
Rosyjskie wojska utrzymują pod kontrolą północny region Kijowa i nadal mają do dyspozycji zasoby i siły, powiedział Zełenski. Według niego próbują teraz przegrupować zniszczone jednostki. Dodał, że sytuacja pozostaje „bardzo trudna” w Czernihowie, Sumach, Charkowie, Donbasie i południowej Ukrainie.
Zełenski ponownie wezwał do zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Odnośnie do dyskutowanej w Unii Europejskiej możliwości nałożenia embarga na dostawy rosyjskiej ropy, powiedział, że wiele wskazuje na to, że takie zaostrzenie mogłoby nastąpić tylko wtedy, gdyby Moskwa użyła na Ukrainie broni chemicznej.
„Po prostu nie da się tego opisać słowami. Tylko pomyśl – skąd się to wszystko wzięło! Czekanie na broń chemiczną (…) Czy rosyjska armia nie zasługuje na wszystko przed embargiem na ropę?
„Jeśli pakiety sankcji są słabe lub nie działają wystarczająco ciężko, jeśli można je obejść, stwarza to niebezpieczną iluzję dla rosyjskich przywódców, że mogą kontynuować to, co robią teraz” – ostrzegł Zełenskij.
„Ukraińcy płacą za to życiem. Tysiące istnień” – powiedział. Gdyby wcześniej na Moskwę nałożono surowe sankcje prewencyjne, to mogłoby zapobiec inwazji.
Prezydent dodał, że „Ukraińcy nie powinni umierać tylko dlatego, że ktoś nie ma odwagi dostarczyć Ukrainie niezbędnej broni”. „Strach przed tobą zawsze czyni cię wspólnikami” – powiedział Guardianowi.
„Jeśli ktoś boi się Rosji, jeśli boi się podejmować niezbędne decyzje, które są dla nas ważne – w szczególności dostawy niezbędnych samolotów, czołgów, artylerii i granatów, to ci ludzie stają się współodpowiedzialni za katastrofę, którą Rosyjscy żołnierze angażują się w nasz kraj”, skrytykował. . „Bo jeśli możesz uratować (życia), to musisz je ocalić” – dodał.
5:25 Do walk na wschodzie Ukrainy wysłano najemników z rosyjskiej organizacji paramilitarnej znanej jako Grupa Wagnera. Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w poniedziałek. Raporty TASR oparte na doniesieniach The Guardian i Sky News.
„Oczekuje się, że rozmieszczą ponad 1000 najemników, w tym wyższego kierownictwa organizacji, w celu przeprowadzenia operacji bojowych” – poinformowało na Twitterze brytyjskie Ministerstwo Obrony.
„Z powodu ciężkich strat i w dużej mierze bezprecedensowej inwazji Rosja została najprawdopodobniej zmuszona do przeniesienia członków Grupy Wagnera na Ukrainę kosztem operacji w Afryce i Syrii” – podało ministerstwo w Londynie.
Na początku rosyjskiej ofensywy na Ukrainie The Times doniósł, że ponad 400 najemników Grupy Wagnera zostało wysłanych do Kijowa w celu zamordowania ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zelenskiego.
Amerykańskie Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) twierdzi, że chociaż Grupa Wagnera jest organizacją prywatną, jej zarządzanie i operacje są „głęboko powiązane” z rosyjskimi służbami wojskowymi i wywiadowczymi.
W ciągu ostatnich siedmiu lat co najmniej jeden członek Grupy Wagnera zawarł podobno co najmniej jeden kontrakt na misję bojową w Syrii, Libii lub Republice Środkowoafrykańskiej.
Sankcje, jakie Wielka Brytania nałożyła w zeszłym tygodniu na rosyjskie osoby i organizacje w ramach rosyjskiej ofensywy na Ukrainie, również dotknęły grupę Wagnera, donosi AFP.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.