Po częściowej blokadzie przejścia autostradowego Brodské / Břeclav w Czechach Słowackie Stowarzyszenie Transportu Drogowego (UNAS) rozszerza swoje działania protestacyjne na cztery inne przejścia graniczne, a mianowicie z Węgrami i Polską. Związek powiedział w środę, że nie chce blokować transportu pasażerskiego i przejazdu pojazdów ratowniczych. Następnie zamierza umożliwić ruch przez przejście graniczne Brodská / Břeclav w regularnych odstępach czasu. Kierowcy ciężarówek chcą obniżyć podatek paliwowy.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Wydrukować
Kopiuj URL
Skrócony adres
Zamknięte
Na przejściu granicznym Břeclav-Brodská trwają demonstracje słowackich przewoźników drogowych, którzy chcą m.in. obniżyć podatek paliwowy poprzez blokowanie przejść granicznych | Zdjęcie: Václav Šálek Źródło: CTK
UNAS i jego organizacje partnerskie wezwały rząd do obniżenia akcyzy na paliwo o 30 procent na sześć miesięcy, a także do obniżenia opłat drogowych.
Autostrada D2 jest zamknięta w kierunku Słowacji. Powodem jest protest słowackich przewoźników drogowych
Przeczytaj artykuł
Rząd premiera Eduarda Hegera nie spełnił jeszcze wymogów. Władze twierdziły, że przewoźnicy połączyli siły ze zwolennikami skrajnie prawicowej Partii Ludowej Kotlebowców, Naše Slovensko, ale przewoźnicy odmówili upolitycznienia protestu.
Konwój ciężarówek uformował się we wtorek po czeskiej stronie autostrady D2 po demonstracji na czeskiej granicy. UNAS ogłosił, że będzie zwalniał ruch na pół godziny co cztery godziny. Samochody powinny przejeżdżać przez to miejsce bez większych opóźnień.
Słowacka Izba Reprezentantów wynegocjowała porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi. Opozycja gwizdała, porozumienie zagrażało suwerenności
Przeczytaj artykuł
UNAS zapowiedział, że rozszerzy blokadę na trzy słowackie przejścia drogowe z Węgrami i jedno z Polską.
Przygotowuje też demonstrację na innym przejściu granicznym z Czechami, a mianowicie Drietoma / Starý Hrozenkov, a także na innym węgierskim przejściu granicznym. Do obecnych demonstracji nie przyłączył się inny związek przewoźników drogowych, Česmad Slovakia.
Niezadowoleni słowaccy przewoźnicy zablokowali przejścia graniczne jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w 2020 roku. W tym czasie rząd częściowo zastosował się do propozycji UNAS w sprawie obniżenia opłat za przejazd. Nowy rząd, który wyłonił się po wyborach, położył nacisk na obniżenie stawki opłat za autobusy, ciężarówki, ciężarówki i naczepy.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Wydrukować
Kopiuj URL
Skrócony adres
Zamknięte
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.