Nowy atak na wolne media w Polsce. Parlament uchwalił ustawę ograniczającą ich własność – Forum24

W piątek polski parlament uchwalił ustawę reformatorską mającą na celu ograniczenie zagranicznej własności firm medialnych. Krytycy kontrowersyjnej legislacji twierdzą, że ma ona przede wszystkim powstrzymać amerykańską telewizję TVN, która od dawna krytykuje polską scenę polityczną.

Jak wskazuje serwer iRozhlas.czTVN nazwał uchwalenie ustawy atakiem rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) na wolne media. Wręcz przeciwnie, rząd twierdzi, że ustawa powinna chronić polską przestrzeń medialną przed wpływami Rosji i Chin.

Kontrowersyjne prawo

Ustawa nie została przyjęta jednogłośnie przez obie izby polskiego parlamentu. We wrześniu tego roku został w zdecydowanej większości odrzucony przez senatorów. Jednak ustawa nieoczekiwanie wróciła na stół w Sejmie, gdzie PiS ma większość, której celem było odrzucenie weta izby niższej.

Kontynuuj czytanie

FORUM TYGODNIOWE: Ile kosztował nas Babiš jako premier i wspaniała pamięć o Havelu

Przeczytaj artykuł „

Wynik to 229 głosów do 212, przy 11 wstrzymujących się. Jednak rozporządzenie nie wejdzie w życie, dopóki nie zostanie podpisane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Nawet jeśli to działanie zostanie podjęte na korzyść partii rządzącej, firmy z krajów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie będą mogły posiadać więcej niż 49% akcji polskiej telewizji lub radia.

Ponieważ nie jest to pierwsze ograniczenie nałożone przez partię rządzącą na TVN, telewizja próbowała na kilka sposobów utrzymać swoją obecność w polskich mediach. Jednym z takich sposobów była rejestracja amerykańskich mediów w Holandii. Jednak jedynym udziałowcem jest tutaj tylko Discovery Inc., spółka do której należy TVN.

Kontynuuj czytanie

Cotygodniowa subskrypcja prezentowa FORUM (FORUM 24)

Kupuj prezenty na czas! Zaoferuj swoim bliskim prenumeratę FORUM Weekly

Przeczytaj artykuł „

Nowelizacja ma na celu zmuszenie amerykańskich kontrahentów do sprzedaży TVN, pisze Gazeta Wyborcza. Jednocześnie przypomina, że ​​zdaniem senatorów nowelizacja jest sprzeczna z polską konstytucją i koliduje z polsko-amerykańską umową handlową. Ma jednak przede wszystkim zobrazować „zamach na Polskę”.

Opozycja odpowiada również na piątkowe posiedzenie Sejmu, składając skargę karną. Według jego ironicznej reakcji poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski nic z tym nie robi. „Będę służył nie dłużej niż dwa lata” – powiedział dziennikarzom.

Trudna sytuacja polskich mediów

PiS przejął władzę w Polsce sześć lat temu. To właśnie w tym okresie spadło według dw. com nasz północny sąsiad w World Press Freedom Index opracowanym przez Reporterów bez Granic z 18. na 64. miejsce.

Kontynuuj czytanie

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý i Jaroslav Bican z nowej redakcji Týdeník FORUM (Roman Black Černý i Michal Hošek)

Nie dajmy się zwieść! Wolne media wzmacniają osłabioną demokrację i nadal ją wspierają

Przeczytaj artykuł „

Spadek ten był spowodowany szeregiem ograniczeń i sytuacji, które wykraczają poza europejskie wartości wyznaczone przez Unię Europejską. Przykładem jest opodatkowanie zysków z reklam od dwóch do piętnastu procent, w zależności od wielkości firmy. Wspomniana ustawa była dyskutowana w polskim parlamencie w lutym br.

„Chociaż proces przejmowania kontroli i stopniowego wpływania na polską przestrzeń medialną odzwierciedla przede wszystkim specyfikę polskiego systemu medialnego i jego rozwoju po 1989 roku, jest to również dzwonek alarmowy dla krajów Europy Środkowej, w których podejmowane są próby ograniczenia wolności mediów poprzez aktorzy polityczni nie odnieśli takiego sukcesu” – pisze w swoim artykuł w referendum w Deníku Ekspert ds. mediów Uniwersytetu Masaryka Michał Tkaczyk.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *