Aktualizacje: 27.03.2022 13:54
Opublikowany: 27.03.2022, 13:54
Praga – Czechy do tej pory zamroziły aktywa o wartości setek milionów koron dla obywateli i przedsiębiorstw rosyjskich objętych sankcjami UE nałożonymi na Moskwę po inwazji na Ukrainę. Premier Petr Fiala (ODS) powiedział w dzisiejszym czeskim programie telewizyjnym Otázky Václava Moravec, że państwo robi to energicznie, ale jest to ograniczone przez obowiązujące prawo. Dlatego rząd przygotowuje się do zmiany prawa, która uwolni ręce władz.
Według czeskiego premiera zamrożenie aktywów jest skomplikowane, bo często nie jest odosobnione, ale wchodzi w skład dużych firm. „Jesteśmy drastyczni, zamroziliśmy aktywa warte setki milionów koron dla rosyjskich oligarchów… I nadal będziemy to robić” – powiedział Fiala. Według niego konieczna będzie jednak zmiana przepisów, aby procedura była jeszcze bardziej energiczna i skuteczna. Tymczasem według niego konieczne jest wyjaśnienie, jak taka zmiana powinna wyglądać.
W przeszłości zdecydowanym przeciwnikiem sankcji był prezydent Milos Zeman, który z kolei po rosyjskim ataku na Ukrainę opowiedział się za jak najostrzejszymi środkami wobec Kremla. Komentując tę zmianę opinii głowy państwa, Fiala zadowolił się stwierdzeniem, że cieszy się, iż czeska reprezentacja polityczna przemawia jednym głosem w tej niezwykłej i ekstremalnej sytuacji.
W Czechach za stosowanie sankcji odpowiada Biuro Analiz Finansowych (FAU). W tym tygodniu ogłosił, że ma do czynienia z kilkoma przypadkami uchylania się od sankcji. Niektóre firmy próbowały przenieść dziesiątki milionów koron, więc biuro zamroziło faktury i złożyło skargę karną. Sprawami zajmuje się teraz policja.
Cztery tygodnie po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę kraje UE uzgodniły cztery bezprecedensowe pakiety sankcji, które mają wpływ na rosyjską gospodarkę. Nie wpłynęły jednak jeszcze na eksport surowców energetycznych, z których Rosja czerpie istotne dochody. Komisja Europejska ma przedstawić piąty pakiet, który rozszerzy i udoskonali obecne środki. Organ wykonawczy UE będzie również próbował dowiedzieć się, czy sankcje zawierają luki, które można obejść, i będzie chciał je wypełnić, powiedziała Fiala na szczycie UE w Brukseli w piątek.
Fiala uważa, że Czechy odgrywają w Unii Europejskiej wiodącą rolę pod względem sankcji. Przypomniał na przykład, że Praga wspólnie z Polską i Słowenią przygotowała listę dziesięciu środków, które musi podjąć związek, jeśli naprawdę chce zakończyć wojnę na Ukrainie. Wśród proponowanych środków jest odłączenie wszystkich rosyjskich banków od międzynarodowego systemu płatniczego SWIFT oraz nałożenie surowszych sankcji na całe środowisko biznesowe związane z rosyjskimi oligarchami.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.