Naukowcy opracowali technologię, która umożliwia wykorzystanie CO2 z produkcji wina

Naukowcy zastanawiają się teraz, jak odzyskać zebrane w ten sposób gazy. Współczesna uprawa winorośli wykorzystuje dwutlenek węgla na przykład do przetwarzania winogron, przechowywania i butelkowania wina oraz dezynfekcji. Kupują jednak gaz do tego celu, nawet jeśli jest on wytwarzany samoistnie podczas produkcji wina. Według Mojmíra Barony, dyrektora Katedry Uprawy Winorośli i Enologii na Wydziale Ogrodnictwa MENDELU, przy średniej zawartości cukru i temperaturze fermentacji można wyprodukować do 60 litrów endogennego CO2.

„Dzięki własnemu odzyskowi gazu, operacja stworzy roczną dostępność CO2 przez cały rok w ciągu kilku tygodni. Gaz może być używany w coraz częściej stosowanej kriomeryzacji, do przechowywania wina w niekompletnych pojemnikach, ale także latem do produkcji pożądanych win musujących lub napojów bezalkoholowych” – powiedział Baroň.

Kolejną zaletą odzysku gazów fermentacyjnych jest zwiększone bezpieczeństwo operacyjne produkcji wina. Dwutlenek węgla nie ma zapachu i może powodować zatrucie. Browary już teraz korzystają z technologii zbierania gazu browarniczego, a ta sama możliwość jest teraz otwarta dla producentów wina. „Ze względu na ogromną ilość dwutlenku węgla, który można wydzierżawić podczas fermentacji, gazy fermentacyjne stają się ekologicznym i szeroko stosowanym towarem o wysokim potencjale ekonomicznym. Właściwości powstałej mieszaniny gazów stanowią obiecujący zakres zastosowań w przemyśle spożywczym i oczywiście z powrotem w przemyśle winiarskim” – dodał Baroň.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *