Migranci z granicy polsko-białoruskiej stanowią zagrożenie dla Słowacji. Czy jesteśmy na to gotowi?

Migranci szukają nowych sposobów dotarcia do UE.

Migranci z Azji, którzy przybyli na białoruską granicę, za wszelką cenę starają się dotrzeć do krajów Unii Europejskiej. W prowizorycznych warunkach umierają z głodu i zamarzają i nie ma odwrotu. Z jednej strony Białorusini popychają ich w kierunku Polski, a jednocześnie przygotowują kolejny lot repatriacyjny do Iraku czy Syrii. Pierwszy samolot z ponad 431 irackimi migrantami przyleciał z Mińska do Bagdadu 18 listopada, drugi z 118 osobami odleciał dopiero wczoraj (22 listopada).

Mimo ogrodzenia, które Polacy starają się uniemożliwić nielegalne przekraczanie granic, znajdują nowe trasy. Jak podaje Reuters, polska straż graniczna w poniedziałek (22 listopada) zgłosiła aż 174 inne próby przekroczenia granicy w pobliżu wsi Białowieża.

Organizacje humanitarne, które starają się zapewnić zrozpaczonym przynajmniej żywność, odzież i lekarstwa, potwierdziły już 13 migrantów, którzy zginęli w katastrofalnych warunkach na granicy. Temperatury spadły poniżej zera, a we wschodniej Polsce spadł śnieg. Część migrantów została umieszczona w białoruskim centrum logistycznym, gdzie na ziemi śpią setki osób.

W związku z nadzwyczajną sytuacją na granicy polsko-białoruskiej we wtorek 23 listopada w Budapeszcie odbędzie się spotkanie premierów państw V4 (Wyszehradzkiej Czwórki). Odbyło się to na prośbę polskiego premiera Meteusza Morawieckiego.

Zachowanie białoruskiego reżimu jest niedopuszczalne – powiedział premier Eduard po rozmowach Heger. Podkreślił, że Słowacja popiera wszelkie sankcje wobec Białorusi.

„Linie lotnicze zaangażowane w handel ludźmi muszą zostać jak najszybciej ukarane” – podkreślił. HegerDodał, że sytuacja ta dotknęła cały region – Litwę, Łotwę i premier V4 zwrócili też szczególną uwagę na sytuację w Polsce.

Słowacja na telefon?

Słowacja położona jest około 80 kilometrów od wspomnianej granicy polsko-białoruskiej. Wielu Słowaków zwróciło uwagę, gdy w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się mapy pokazujące nowe trasy migrantów chcących przedostać się do UE przez Ukrainę i Słowację. Według polskich mediów są one pisane po arabsku.

Źródło: TV Markiza

Mówi się, że aż pięć tysięcy migrantów przemieszcza się na zachód przez Słowację. Znaleźliśmy gdzie się udać

Nasi ukraińscy sąsiedzi na granicy zatrzymaliby swoich pierwszych uchodźców. Ukraińska straż graniczna jest więc czujna. Obawiają się, że ich granica stanie się nowym ogniskiem kryzysu migracyjnego. Kijów mówi nawet o budowie muru z sąsiadami. Przeczytaj więcej w artykule: Migranci w Europie Wschodniej znaleźli nowe szlaki. Dotarli już na Ukrainę.

Jak wskazał minister pracy, spraw społecznych i rodziny Milan Krajniak w programie V politiky na TA3 w niedzielę 21 listopada, Rada Bezpieczeństwa Republiki Słowackiej dyskutowała o tym dwa tygodnie temu.

Zapytaliśmy też ministra spraw wewnętrznych Romana Mikulca o posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Republiki Słowackiej. Nie skomentował jednak tego konkretnie, ale po prostu powiedział, że Słowacja jest gotowa na ewentualną falę migrantów.

„Białoruś wykorzystuje kryzys migracyjny, aby uczynić życie niewygodnym dla krajów europejskich. Jesteśmy bardzo aktywni w komunikacji z tymi krajami. Bardzo ważne jest, aby Słowacja miała chronioną granicę Schengen, za którą jesteśmy odpowiedzialni i jesteśmy również opracowanie innych działań w tym zakresie, jak jeszcze bardziej poprawić ochronę granic w przyszłości” – dodał dla TVNOVINY.sk minister.

Stan wyjątkowy w Polsce

Od początku tego roku polscy pogranicznicy zarejestrowali ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, w tym 6 tys. od początku tego miesiąca. Od 2 września na pograniczu Polski z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

Warszawa zareagowała na napływ migrantów wysyłając tysiące żołnierzy w rejon pogranicza, wprowadzając stan wyjątkowy i szybko wznosząc ogrodzenie z drutu kolczastego. Zapowiedziała też, że w grudniu chce rozpocząć budowę muru granicznego i chce zakończyć jego budowę w pierwszej połowie przyszłego roku.

BRATYSŁAWA / Jana Habarová, TASR

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *