Putin nakazuje Gazpromowi przyjmować płatności od wrogów tylko w rublach, ale kontrakty akceptują euro lub dolary

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił rosyjskiemu gigantowi energetycznemu Gazpromowi przejście na płatności w rublach. Poinformował o tym serwis informacyjny CNN, powołując się na rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa.

Płatności w rublach

Zapytany przez dziennikarzy, czy Rosja nadal będzie dostarczać gaz do UE, jeśli kraje europejskie odmówią płacenia w rublach, Pieskow odpowiedział: „Prezydent Rosji nakazał Gazpromowi przyjmowanie płatności w rublach. Gazprom powinien opracować jasny system, w jaki sposób można to zrobić technicznie i logistycznie” – powiedział Pieskow.

Rosyjski prezydent zażądał w środę, aby „wrogie” kraje zaczęły płacić za rosyjski gaz w rublach.

Kontrakty akceptują również inną walutę

Wątpliwe jest jednak, na ile prośba Putina będzie realna, ponieważ, jak zaznaczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz, waluta, w której waluta musi zostać wypłacona, jest również wpisana w bieżące kontrakty.

„To głównie euro lub dolary” – powiedział Scholz. Ponadto nie ma możliwości jednostronnej modyfikacji umowy i druga strona musi na to wyrazić zgodę.

Przedstawiciele Niemiec, Włoch, Polski i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen już publicznie odrzucili płatności w rublach za energię.

Rosjanie podobno już akceptują płatności za energię w Bitcoinach, ale eksperci mówią o ryzyku

Rosja rozważa przyjęcie bitcoinów w płatnościach za eksport ropy i gazu. Tak powiedział Pavel Zavalny, deputowany do Dumy Państwowej, który kieruje sejmową komisją ds. energii. Według niego, kraj bada inne sposoby otrzymywania płatności za eksport energii. Informuje o tym portal bbc.com.

„W dłuższej perspektywie proponujemy zmianę, aby Chiny używały w płatnościach walut narodowych, rubli i juanów” – powiedział Zavalny. „W przypadku Turcji będzie to lira i rubel” – dodał. „Bitcoiny mogą być również używane w sklepie” – powiedział.

Jednak David Broadstock z Institute for Energy Studies w Singapurze powiedział, że „jest jasne, że akceptowanie bitcoinów w handlu gazem wiąże się ze znacznie wyższym ryzykiem niż tradycyjne waluty”.

„Ponadto jednym z głównych przyjaznych partnerów handlowych Rosji są Chiny, a używanie kryptowalut jest w Chinach zabronione” – dodał. „To oczywiście ogranicza możliwość płatności bitcoinami” – powiedział.

Dlaczego Putin chce płatności rublami za rosyjski gaz? Analitycy wyjaśnili przyczyny

Nie powinniśmy już płacić Rosji w euro za gaz przeznaczony dla Europy, ale płatności powinny być w rublach. Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił to w środę.

To nie jest coś całkowicie rewolucyjnego

Jak powiedział dla SITA Stanislav Pánis, analityk J&T Banka, nie jest to coś całkowicie rewolucyjnego z ekonomicznego punktu widzenia.

To tylko kwestia zmiany waluty rozliczenia handlowego, w przeciwnym razie nic się nie zmienia i nie powinno to stanowić dużego problemu technicznego dla kupujących.

„Zwłaszcza, gdy kilka tygodni temu uchwalili w Rosji przepisy, zgodnie z którymi eksporterzy muszą zamieniać 80% sprzedaży zagranicznej na ruble. Był to sposób na ustabilizowanie kursu rubla po tym, jak elektrownia bankowa straciła znaczną część swoich rezerw walutowych, ponieważ w wyniku sankcji” – kontynuował Panis.

Wyższość Rosji

Teraz w przypadku gazu przetworzonego faktycznie będzie 100 procent wpłat z krajów wrogich rublowi. Według Panisa stworzy to marginalny dodatkowy popyt na rubla, co częściowo złagodzi silną wewnętrzną presję inflacyjną.

Co więcej, według Panisa jest to rodzaj symbolicznego gestu pokazania wyższości Rosji, gdzie nie krajowy sprzedawca, ale zagraniczny nabywca będzie musiał kupować ruble i ponosić ryzyko kursowe. Nałożyli sankcje na rosyjskie firmy i rosyjski bank centralny, co doprowadziło do znacznego osłabienia rubla.

„Ten krok powinien skłonić europejskich klientów do kupowania rubli, co powinno zwiększyć popyt na ruble, co powinno doprowadzić do umocnienia rubla. Można dyskutować, czy ten krok wystarczy, bo skoro rosyjskie firmy energetyczne nie mają dość dolarów czy euro, nadal będą musieli wymieniać na nie ruble, ponieważ potrzebują ich do prowadzenia działalności – dodał Tibor Lörincz, analityk Tatra banka w SITA.

Putin odpowiada za gwałtowny wzrost cen energii. Według Hegera celowo nie napełniał baków, żeby bawić się cenami

Słowacja popiera ideę wspólnego zakupu energii w ramach Unii Europejskiej (UE). O tym powiedział premier Eduard Heger (OĽANO) na posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli. Jak wyjaśnił, gdy UE działa razem, może negocjować znacznie lepsze warunki.

„Władimir Putin jest głównym powodem, dla którego ceny są wysokie. Zrobił to, co zrobił zeszłego lata, a jesienią nie napełnił dokładnie baków, żeby móc się tym bawić. ceny” – powiedział Heger mediom na początku piątkowych rozmów z europejskimi przywódcami.

Podkreślił, że wszyscy szefowie państw UE ciężko pracują, aby zminimalizować niedogodności dla obywateli UE.

Źródło WebNoviny.sk © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *