Warszawa zakończy w Pradze negocjacje w sprawie przyszłości kopalni węgla brunatnego Turów, jeśli Czechy nie będą zainteresowane umową. Rozmowy nie mogą być kontynuowane w nieskończoność – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. W związku z możliwym zagrożeniem zaopatrzenia w wodę pitną gmin czeskich, Republika Czeska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który nakazał zaprzestanie eksploatacji kopalni położonej na granicy czesko-polskiej.
Czeski minister środowiska Richard Brabec powiedział w czwartek, że środowe spotkanie z jego Polski jego odpowiednika Michała Kurtyki o Turowie. Jednak będą kontynuowane w czwartek. Według gubernatora Liberca Martina Půty do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze kilka kontrowersyjnych kwestii.
„Jeżeli nasi negocjatorzy, którzy złożyli dobrą ofertę, stwierdzą, że strona czeska nie jest zainteresowana przyjęciem tej oferty lub wypracowaniem konstruktywnego rozwiązania (…), to mogę sobie wyobrazić (…), że negocjacje te zakończą się fiaskiem (… ) dla strony czeskiej” – powiedział Marcin Przydacz polskiemu radiu w czwartek rano.
W wywiadzie Przydacz zastanawiał się, czy stronie czeskiej jest „rzeczywisty interes w zakończeniu sporu”. Według niego oferta z Warszawy jest na stole i teraz dostosowuje się do czeskich „oczekiwań”.
Przyznał też, że polski zespół negocjacyjny może opuścić Pragę bez porozumienia. „Czesi mogliby otrzymać odszkodowanie, a jeśli tego nie chcą, jasne jest, że negocjacje te nie będą trwały w nieskończoność tylko po to, by działać” – dodał poseł.
Mimo orzeczenia w trybie prejudycjalnym Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w maju, strona polska odmawia wstrzymania działalności wydobywczej, ponieważ taka decyzja miałaby negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Nie płaci nawet kary w wysokości pół miliona euro dziennie (około 12,7 mln koron), którą unijny sąd nałożył na Polskę za nieprzestrzeganie orzeczenia sądu.
Według PAP premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział w niedzielę, że mieszkańcy czeskiego pogranicza mogą liczyć na wsparcie finansowe projektów związanych z wodą, tworzenie nowych ekranów akustycznych i inne działania na podstawie propozycji. Czeski minister środowiska Brabec powiedział, że negocjacje dotyczą nie tylko rekompensat finansowych i inwestycji w Czechach, ale także wielu technicznych aspektów z tym związanych.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.