Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł dziś, że Polska będzie musiała zapłacić karę w wysokości pół miliona euro (12,7 mln SEK) za każdy dzień wydobywczy w kopalni Turów. Sąd wstępnym zakazem nakazał Polsce zaprzestanie wydobycia już pod koniec maja br. W swoim uzasadnieniu sędzia stwierdził, że w środowisku mogą powstać nieodwracalne szkody. Czesi krytykują wydobycie kopalni, ponieważ ma to negatywny wpływ na środowisko po czeskiej stronie granicy.
Kliknij, aby powiększyć
Polska kopalnia węgla brunatnego i elektrownia Turów.
| Zdjęcie: Kamil Košun
Dokładniej, wody gruntowe pompowane przez kopalnię do wydobywania węgla brunatnego w Czechach spada. Czesi narzekają też na hałas i kurz. Polska nie zaakceptowała jednak orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości i nadal będzie czerpać korzyści z kopalni. Czechy początkowo zażądały grzywny w wysokości 5 mln euro za każdy dzień, w którym Polska nie zastosowała się do orzeczenia sądu. Jednocześnie luksemburski sąd Unii Europejskiej oddalił wniosek strony polskiej o zastosowanie środków tymczasowych ze względu na to, że okoliczności nie uległy zmianie.
Sprawa Turowa zamarła. W oczekiwaniu na wyrok
„Ale nadal uważam, że najlepszym rozwiązaniem całego problemu jest wspólne porozumienie, które jasno określa nie tylko, kiedy i na jakich warunkach będzie kontynuowane wydobycie w kopalni Turów, ale także jak negatywny wpływ na środowisko po stronie czeskiej” – gubernator regionu Liberec Martin Půta skomentował orzeczenie sądu.
Zdaniem Greenpeace sankcje nałożone przez sąd są zbyt niskie. „Decyzja sądu jest jasna: Polska musi natychmiast zamknąć kopalnię Turów. Kiedy Polska zdecydowała się na zignorowanie tej decyzji, konsekwencje musiały przybrać formę grzywien. Jednak kary nałożone obecnie przez sąd są znacznie niższe niż te, których żądał Czechy zatrzymają kopalnię 21 maja – powiedział Nikol Krejčová z Greenpeacel. Dodał: „Jesteśmy rozczarowani, że kary za lekceważenie sądu i niszczenie środowiska są tak niskie. Pytanie, czy wystarczająco motywują one Polskę do zamknięcia kopalni, czy woli wspierać pieniądze podatników”.
Nowy blok w Elektrowni Turów zostanie zamknięty. Winny jest niskogatunkowy węgiel w kopalni
Obecnie trwa rozstrzyganie umów o umowach międzynarodowych między Republiką Czeską a Polską. Jednak postulaty strony czeskiej nie są szczegółowo znane, zespoły negocjacyjne nie chcą ich publikować, ponieważ mogłoby to zagrozić negocjacjom.
Zielony dla Europy.Zielona zmiana w Twoim kraju: Co trzecia korona, którą Czechy otrzymają z funduszy Unii Europejskiej w najbliższych latach, powinna zostać przeznaczona na przekształcenie naszego kraju w kraj bardziej przyjazny środowisku. Istnieje wiele dziesiątek miliardów, które powinny pomóc w ograniczeniu zmian klimatycznych. Pod logo „Zieleń dla Europy” dziennik we współpracy z EURACTIV.cz przedstawia historie z dziedziny ekologii i zastanawia się, kto iw jaki sposób może wpłynąć na tę zmianę i jak można ją wykorzystać.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.