Spór o Turów: Polska nie zapłaciła kary i grozi milionowe straty, Czesi propozycje studium

Według Komisji Europejskiej Polska jest pierwszym krajem, który odmawia wykonania nakazu sądowego UE i nie płaci nałożonych na nią kar pieniężnych.

W maju br. Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał Polsce wstrzymać działalność Turowa ze względu na jego możliwy wpływ na środowisko i zdrowie ludzi. aż do ostatniego sądu. Jednak Warszawa odmówiła podporządkowania się, za co sąd nałożył we wrześniu karę w wysokości pół miliona euro (12,2 mln koron) dziennie.

Zabiorą swoje pieniądze

Po wstępnej komunikacji z Komisją do polskiego rządu wpłynęły dwa odwołania w sprawie grzywien, z których pierwsze wygasło we wtorek. „Komisja jest w trakcie określania odpowiedniej płatności, z której należy wypłacić odszkodowanie”, Balázs Ujvari, rzecznik prasowy, powiedział dziś dziennikarzom. Bruksela powiadomi wtedy Warszawę, która będzie miała dziesięć dni na komentarz. Następnie odlicza kwotę.

Trwa spór ze stroną czeską o Turów. Przedstawiciele delegacji czeskiej analizują polskie propozycje zmiany umowy w sprawie polskiej kopalni węgla brunatnego – powiedział dziś w imieniu Ministerstwa Środowiska Ondřej Charvát.

Kiedy zadzwoni minister środowiska Anna Hubackov (KDU-ČSL) z polską minister klimatu i środowiska Anną Moskowową, według niego nie jest to jeszcze jasne.

Moskwová powiedziała dziś rano w polskiej stacji radiowej, że jeśli czeski rząd uzgodni z Polską warunki umowy, Czechy szybko wycofają pozew skierowany do Trybunału Sprawiedliwości UE. Polski minister twierdzi też, że zbliża się koniec sporu.

fiala: Trzeba zawrzeć umowę międzyrządową

Po dzisiejszym posiedzeniu rządu premier Petr Fiala (ODS) powiedział dziennikarzom, że trzeba osiągnąć porozumienie międzyrządowe. „Treść umowy jest taka, że ​​Czechy skutecznie wycofają pozew. Ale nie da się tego zrobić bez uzgodnienia umowy, która zawiera wiele parametrów, w tym ochronę na najbliższe lata, odszkodowania, kontrolę Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ,” powiedział.

„Strona polska przysłała propozycje sfinalizowania lub modyfikacji umowy, obecnie analizujemy szczegóły” iw tym duchu minister Hubáčková poinformuje minister Moskowową” – powiedział Charvát. Ministerstwo i minister nie skomentowali bezpośrednio wypowiedzi Moskwavej. Fiala nie wierzy jednak, że przez telefon można dokonać większej zmiany. „Myślę, że będzie to wymagało innych środków”. dodany.

znaleźć rozwiązanie

Po wtorkowym spotkaniu z Moskwą w Warszawie Hubáčková powiedziała, że ​​nie osiągnięto porozumienia w sprawie kopalni Turów. Nie ujawniła szczegółów wielogodzinnej dyskusji nad dokumentem, który ma zrekompensować szkody, jakie wyrządzi eksploatacja kopalni na terenie Czech.

„Rozwiązanie w postaci negocjacji umowy międzynarodowej pozostaje najlepszym rozwiązaniem dla obu stron. Nie ma potrzeby obciążać tym problemem stosunków dobrosąsiedzkich i jednocześnie pozostawiać sprawę do decyzji UE – powiedziała po spotkaniu minister Hubáčková.

Zły interes?

Przedstawiciele środowiska Greenpeace potwierdzili dziś, że Czechy nie powinny ustępować Polsce. Uważa, że ​​strona czeska powinna skontaktować się z Komisją Europejską i wystąpić o procedurę na podstawie dyrektywy o odpowiedzialności za środowisko. Określiłby ilościowo szkody, jakie Polska musiałaby zapłacić Republice Czeskiej.

„Czechy musiałyby wtedy negocjować umowę nie tylko z Polską za zamkniętymi drzwiami, ale z zaangażowaniem Komisji Europejskiej, za czym Czechy wielokrotnie opowiadały się w sporze o Turów. i kto nie uczestniczy w trwających negocjacjach na wniosek Polski” – powiedziała w imieniu Greenpeace Nikol Krejčová. Według organizacji w negocjacje powinien brać udział również Minister Spraw Zagranicznych” Jan Lipawski (Piraci). Działacze dodali, że układ w pracach wydaje się słaby i niewystarczający do ochrony lokalnych wodociągów.

Gminy na granicy czeskiej od kilku lat walczą z rozbudową kopalni Turów, mieszkańcy obawiają się utraty źródeł wody pitnej, zwiększony hałas i kurz. Kopalnia dostarcza węgiel do pobliskiej elektrowni, która jest głównym producentem energii elektrycznej na polskim rynku.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *