Szpiegostwo chińskie w Polsce. Służby specjalne aresztowały iROZHLASA, byłego agenta i pracownika Huawei

Polski kontrwywiad cywilny (ABW) aresztował Polaka i Chińczyka pod zarzutem szpiegostwa – powiedział w piątek dziennikarzom Maciej Wąsik, zastępca koordynatora rządu ds. tajnych służb. Oskarża ich o szpiegostwo dla chińskich tajnych służb. Według polskiej telewizji aresztowany Chińczyk jest pracownikiem polskiego oddziału Huawei w Chinach, a Polak to były wysoki rangą pracownik polskich służb specjalnych.




Zaktualizowano
Warszawa
(Aktualizacja 12.12.2011)

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wydrukować



Kopiuj URL




Skrócony adres





Zamknięte




Interwencja polskiej tajnej służby ABW (na zdjęciu) Fot. Kacper Pempel | Źródło: Reuters

„Jeden Polak i jeden Chińczyk zostali aresztowani pod zarzutem szpiegostwa. Chińczyk jest biznesmenem pracującym dla jednej z największych firm elektronicznych” – powiedział w piątek rano Maciej Wąsik, zastępca koordynatora rządu w piątek rano.

„Gwóźdź jest znany w kręgach cyberbiznesu” – dodał Wąsik, który powiedział, że to wielki sukces ABW. Według rzecznika Koordynatora Służb Specjalnych są to Polak Piotr D. i Weijing W, obywatel Chin.

chiński „Stanisław”

Według informacji Telewizja polska Wejjing W. z Chin, jeden z dyrektorów sprzedaży polskiego oddziału Huawei w Chinach, został zatrzymany. Miał występować w Polsce pod pseudonimem Stanisław.


Zeman: Kampania anty-Huawei szkodzi interesom czeskich firm w Chinach, zagrożone Skoda i PPF

Przeczytaj artykuł


Wej-ťing W. im absolwent Pekińskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych, gdzie studiował filologię polską. Od 2006 roku pracuje w Konsulacie Chińskim w Gdańsku.

Pięć lat później rozpoczął pracę w Huawei, gdzie odpowiadał za public relations i kontakty z przedstawicielami polskiej dyplomacji. W 2017 roku został Dyrektorem Sprzedaży, a jego głównym zadaniem była sprzedaż produktów Huawei w sektorze publicznym.

Kapitan Piotr D.

Według telewizji Piotr D., obywatel Polski, musi być byłym starszym członkiem tajnej służby ABW. Jako kapitan pracował w tajnych służbach do 2011 roku odpowiadając za bezpieczeństwo teleinformatyczne.

Miał wtedy dostęp do informacji niejawnych, w tym do obsługi rządowej sieci komunikacyjnej. Jest to wewnętrzny system, który umożliwia potajemne przekazywanie informacji kluczowym osobom w państwie. PPracował również jako doradca ówczesnego dyrektora ABW gen. Krzysztofa Bondaryka.

Po odejściu z ABW mężczyzna pracował w bezpieczeństwie informatyki w Wyższej Szkole Techniki Wojskowej, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej oraz u operatora telefonii komórkowej Orange.

Szpiegostwo dla chińskich usług

TVP mówi, że tajne służby interweniowały w centrali Huawei, biurze łączności elektronicznej, a także przeprowadzały przeszukania w siedzibie operatora telefonii komórkowej Orange, gdzie zatrzymany Polak miał pracować.


Szef Huawei w Czechach: Nie mamy nic do ukrycia, poprosiliśmy o kontrolę bezpieczeństwa

Przeczytaj artykuł


Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych przez tajne służby w czwartek, a śledczy przeprowadzili przeszukanie domu tego samego dnia.

Według materiałów ABW obaj pracowali dla służb specjalnych w Chinach. Grozi im do 10 lat więzienia, podczas gdy Chińczykom nie chroni immunitet dyplomatyczny. Obaj mężczyźni mogą zostać pozbawieni wolności do trzech miesięcy. Nie chcą obwiniać.

Według doniesień polskich mediów, przedstawiciel chińskiego ambasadora był już w polskim MSZ w związku z incydentem. Poprosił konsulat o zgodę na kontakt z aresztowanym.

Huawei kontra Polska

O ile w Czechach o wpływach Chin mówi się obecnie na najwyższym szczeblu politycznym, a służby specjalne ostrzegają o chińskim szpiegostwie w corocznych publicznych raportach, o tyle w Polsce nie doszło jeszcze do podobnej debaty.

Polskie służby specjalne ABW nie publikowały jeszcze raportów za 2016 lub 2017 rok. W poprzednich latach przekazywały raporty do wiadomości publicznej.


Gość Si Jinping. W prasie europejskiej pojawiła się reklama chwaląca prezydenta Chin

Przeczytaj artykuł


Polska, w przeciwieństwie do Czech, nie otrzymała oficjalnego ostrzeżenia o fuzji Huawei z chińskim rządem. Do wdrożenia sieci 5G technologia Huawei jest wykorzystywana m.in. przez polskie Ministerstwo Finansów oraz lokalnych operatorów komórkowych T-Mobile i Orange.

Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera, zapowiedział na początku listopada, że ​​Huawei zbuduje pod Warszawą centrum technologiczne.

Reklama dla Si Jinping

Reklamy w dzienniku Rzeczpospilta przyciągnęły ostatnio uwagę w Polsce. Pochwalony artykuł biograficzny Prezydent Chin Xi Jinping.

Chiński przywódca komunistyczny jest opisywany jako reformator, reformator i wielki polityk. „Jinping to człowiek, który jest w pełni zaangażowany w reformy” – powiedział w biograficznej reklamie. Magazyn nie podał, kto wysłał zawiadomienie.

lato

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wydrukować



Kopiuj URL




Skrócony adres





Zamknięte




Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *