Posłowie odwołali wyjście z postsowieckich banków, ale Czechy prawdopodobnie stracą pieniądze

Czechy wycofają się z dwóch międzynarodowych banków, które są reliktem Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (Comecon). Lista aktualności informowała już o zamiarze w ostatnich dniach. Dziś posłowie go zatwierdzili. Decyzja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Senat i podpisana przez prezydenta, a potem Czechy będą kandydować przez sześć miesięcy.

W tym okresie będzie starał się odzyskać wpłacony kapitał i zatrzymane dochody z ostatnich kilku lat. W sumie to około dwóch miliardów koron.

Przemówienie dotyczy Międzynarodowego Banku Inwestycyjnego (MIB), założonego w 1970 roku, oraz Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej (MBHS), do którego Czechosłowacja przystąpiła w 1963 roku.

Głównym udziałowcem MBHS jest Federacja Rosyjska, do której należy blisko 52%. Czechy są drugim co do wielkości udziałowcem z 13,34%. Pozostałymi udziałowcami są inne kraje Unii Europejskiej: Polska, Rumunia, Bułgaria i Słowacja, a poza UE Mongolia i Wietnam.

„W lutym udało nam się uzgodnić skoordynowane podejście wszystkich członków UE w tym banku” – powiedział minister finansów Zbyněk Stanjura (ODS). Razem będą też ściągać swoje długi z moskiewskiego banku. „W okresie wypowiedzenia postaramy się zawrzeć ugodę, jeśli jej nie osiągniemy, odbierzemy ją jako dług. Niczego nie naruszamy, jest tam wpisana możliwość rezygnacji. Ale szczerze mówiąc, szanse na ich odzyskanie nie są zbyt duże – dodał.

Ile pieniędzy mają Czechy w międzynarodowych postsowieckich bankach?

Międzynarodowy Bank Inwestycyjny (BIM)

– Akcjonariusze (wśród największych): Federacja Rosyjska, Węgry, Bułgaria, Czechy, Rumunia, Słowacja, Kuba, Wietnam, Mongolia.

– Udział Republiki Czeskiej: 8,77% (= 37,4 mln euro)

– Udział Czech w zyskach zatrzymanych: 5,9 mln euro

Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej (MBHS)

– Akcjonariusze (wśród największych): Federacja Rosyjska, Czechy, Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja, Mongolia, Wietnam

– Udział Republiki Czeskiej: 13,34% (= 26,7 mln euro)

– Udział Czech w zyskach zatrzymanych: 12,5 mln euro.

Całkowite roszczenia czeskie: 82,5 mln euro (= ok. 2,06 mld CZK)

Drugi bank, MIB, ma jeszcze więcej udziałowców. Oprócz Czech są to Rosja, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Słowacja, Kuba, Wietnam i Mongolia.

Chociaż Rosja nie ma większości, ma 47%, ale Kubie pomaga 1,17%, a Węgrom 6%, co według Stanjury odmówiło przystąpienia do innych krajów UE, które chcą się wycofać. Serbia również dołączyła do banku w zeszłym roku, ale jeszcze nie spłaciła swojego udziału w kapitale zakładowym.

Według Stanjury Czechy pracują obecnie nad rozwiązaniem dyplomatycznym z Mongolią i Wietnamem, które są członkami obu banków.

Czechy od dawna zmagają się z wycofaniem się z banków zabytków CMEA. Przyspieszyła go jednak agresja Rosji, która pod koniec lutego zaatakowała militarnie Ukrainę. „Byliśmy wielokrotnie ostrzegani przez europejskich komisarzy, aby zamknąć te podejrzane postsowieckie banki” – powiedział minister finansów.

Jej poprzedniczka, Alena Schiller (TAK), potwierdziła, że ​​rząd, w którym zarządzała finansami, był już zajęty wychodzeniem z banków. „Uchwała w sprawie przemówienia została już przyjęta przez rząd Bohuslava Sobotki. Chodziło o to i pracowaliśmy nad tym. W tym czasie chodziło o złożone kwestie prawa międzynarodowego i ochronę interesów finansowych Republiki Czeskiej To nie jest obecnie dyskutowane, rosyjski atak na Ukrainę znacząco zmienił sytuację” – potwierdził Schiller.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *