Prezydent Ukrainy odrzuca plan pokojowy między Brazylią a Chinamibo jego zdaniem jest to destrukcyjne i bardziej zgodne z interesami Rosji.
Dla Kijowa ta inicjatywa jest nie do przyjęcia – stwierdził Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla środowego wydania brazylijskiego czasopisma Metropoles.
Chiny i Brazylia opublikowały pod koniec maja br. propozycję pokojowego rozwiązania wojny na Ukrainie. Doszli do wniosku, że jedynym sposobem zakończenia konfliktu jest przeprowadzenie negocjacji pokojowych przy równym udziale wszystkich stron – dodaje TASR.
Zełenski postrzega propozycję chińsko-brazylijską jako zwykłą deklarację polityczną. Dodał jednak, że zaproponował przywódcom Chin i Brazylii omówienie ich propozycji.
Jak przypomniał brytyjski kanał BBC, wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow oświadczył, że Moskwa z radością przyjęła inicjatywę Brazylii i Chin. Dodał, że propozycja ta cieszy się rosnącym poparciem na Globalnym Południu.
W rozmowie z Metropoles Zełenski podkreślił, że ten plan pokojowy nie został uzgodniony z Ukrainą. Przypomniał także, że Kijów nie może dojść do żadnego kompromisu z Rosją w kwestii terytorium Ukrainy.
W czerwcu agencja Reuters podała, że jeszcze przed szczytem pokojowym w Szwajcarii Chiny próbowały przekonać kraje rozwijające się do swojej sześciopunktowej inicjatywy pokojowej.
W maju prezydent Rosji Władimir Putin wyraził swoje poparcie dla chińskich propozycji pokojowych. We wrześniu zaproponował także, aby Chiny i Brazylia wraz z Indiami pełniły rolę mediatorów w ewentualnych rozmowach pokojowych w sprawie Ukrainy.
Dwunastopunktowy plan przedstawiony przez Pekin na początku wojny na Ukrainie został chłodno przyjęty w Kijowie i Stanach Zjednoczonych. Waszyngton powiedział, że Chiny przedstawiają się jako rozjemca, ale odzwierciedlają „fałszywą narrację” Rosji i nie są w stanie potępić inwazji rosyjskiego wojska na Ukrainę.
W propozycjach pokojowych Zełenskiego dominuje wycofanie wszystkich rosyjskich żołnierzy z terytorium Ukrainy, przywrócenie jej granic zgodnie ze stanem z 1991 r. oraz nałożenie na Rosję odpowiedzialności za jej działania na Ukrainie. (TASR)
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.