Jeśli Polska rozmieści broń nuklearną, Rosja podejmie działania

Polski prezydent przyznał, że istnieje możliwość rozmieszczenia broni nuklearnej.

Na zdjęciu od lewej Władimir Putin i Andrzej Duda. Zdjęcie: TASR/AP

Ministerstwo Obrony Rosji podejmie wszelkie niezbędne działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa Rosji w przypadku rozmieszczenia broni nuklearnej na terytorium Polski. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ogłosił to podczas konferencji prasowej w Moskwie w poniedziałek 22 kwietnia.

Tak Kreml zareagował na komentarze polskiego prezydenta Andrzeja Dudy. W niedawno opublikowanym wywiadzie dla polskiego dziennika Fakt przyznał, że na terytorium Polski istnieje możliwość rozmieszczenia natowskiej broni nuklearnej.

W rozmowie z Faktem Duda powiedział: „Jeśli nasi sojusznicy zdecydują się na rozmieszczenie broni nuklearnej w ramach wspólnego użycia broni jądrowej także na naszym terytorium, w celu wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniego skrzydła NATO, jesteśmy gotowi To.”

Dodał, że Polska jest sojusznikiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i ma w tym zakresie zobowiązania. „Oznacza to, że po prostu realizujemy wspólną politykę” – wyjaśnił Duda według AFP.

Powiedział, że kwestia rozmieszczenia amerykańskiej broni nuklearnej w Polsce „jest od jakiegoś czasu przedmiotem negocjacji polsko-amerykańskich”.

Dzielenie się bronią nuklearną

Dzielenie się bronią nuklearną jest częścią polityki odstraszania nuklearnego, która zapewnia państwom członkowskim NATO niejądrowym głowice nuklearne do użytku.

Polska ogłosiła, że ​​jest gotowa zezwolić na rozmieszczenie amerykańskiej broni nuklearnej na swoim terytorium także w czerwcu 2023 roku. Ówczesny polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w odpowiedzi na rozmieszczenie broni nuklearnej przez Rosjan na Białorusi, Polska jest zainteresowana rozmieszczeniem Amerykańska broń nuklearna. bronie.

Morawiecki wezwał wówczas wszystkie państwa członkowskie NATO do udziału w programie dzielenia się bronią nuklearną. Dodał, że ostateczna decyzja będzie zależeć od Stanów Zjednoczonych i partnerów z NATO, ale w imieniu Polski oświadczył, że chce „działać szybciej”.

Od listopada 2009 r. amerykańską broń nuklearną wysyłano do Belgii, Niemiec, Włoch i Holandii w ramach misji polegającej na udostępnianiu broni nuklearnej. Polska złożyła wniosek o włączenie do programu 30 czerwca 2023 r.

stosunki międzynarodowe Polska Rosja

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *