Rodzice ostrzegali nas, żebyśmy nie siedzieli zbyt blisko telewizora, bo mogłoby to uszkodzić oczy. Jednak nie używamy już takich ostrzeżeń w przypadku smartfonów. Jednocześnie powinniśmy znacznie bardziej uważać na częste ich stosowanie, gdyż mają one bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Prawie sześć miliardów ludzi posiada obecnie smartfony. Jak więc to urządzenie wpływa na nasze ciało, mózg i ogólny stan zdrowia?
Jeśli patrzysz teraz na swój telefon, kręgosłup przeciętnego dorosłego człowieka jest zakrzywiony w pozycji jakby 8-letnie dziecko siedziało mu na szyi i obciążało. A to bardzo zła wiadomość, bo patrzymy na nasz smartfon ponad cztery godziny dziennie i ładujemy go tyle samo, ile spędzamy przed komputerem.
Przeczytaj: Jak sztuczne światło szkodzi zdrowiu
Wpływa to nie tylko na nasze plecy, ale także na oczy. W krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania dzieje się to szybko zwiększa liczbę osób z krótkowzrocznością. W Azji cierpi już na nią prawie 80% populacji.
Bardzo trudno jest rozstać się ze smartfonem. Na przykład do gry Candy Crush. Za każdy mały sukces nagradza nas małą dawką dopaminy. Wraz z większym zwycięstwem odblokujemy nową zawartość, która ponownie wywoła reakcję w mózgu. W ten sposób w naszym mózgu powstaje dokładnie to samo uzależnienie, na przykład od substancji uzależniających. W rezultacie około 93% młodych ludzi woli spędzać czas ze smartfonami niż inne zajęcia, takie jak czytanie czy nawet spotkania towarzyskie z innymi ludźmi.
Dzięki temu zjawisku powstała zupełnie nowa diagnoza psychologiczna – nomofobiato znaczy strach i niepokój związany z brakiem telefonu komórkowego przy sobie.
Jednak w mózgu pojawią się także inne zmiany. Korzystanie z telefonu negatywny wpływ na cykl snu. Dzieje się tak dlatego, że ekran smartfona emituje niebieskie światło, które zakłóca naturalny rytm dobowy. W rezultacie mniej czasu spędzamy w głębokim śnie, co oznacza większe ryzyko zachorowania na cukrzycę, otyłość i nowotwory.
Osoby korzystające ze smartfona przed pójściem spać, mają problemy z zasypianiem A wytwarzają znacznie mniej melatoniny niż ci, którzy wyłączają ekran przed pójściem spać.
Przeczytaj: Nie spędzaj nocy z urządzeniami elektronicznymi
Smartfony dały nam dostęp do całego świata. Wystarczy kilka kliknięć. Jednak ich częste stosowanie prowadzi również do problemów zdrowotnych. Czy mógłbyś zrobić sobie kilkudniową przerwę? A może nie wyobrażasz sobie bez nich choćby kilku godzin?
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.