Nowy rząd zapowiedział rezygnację z reformy.
Nowy polski parlament uznał kontrowersyjne reformy sądownictwa poprzedniego konserwatywnego rządu za niezgodne z konstytucją. Poinformowała o tym agencja DPA.
Zmiany w KRS dokonane przez byłą rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w latach 2018, 2021 i 2022 zostały zatwierdzone „z rażącym naruszeniem Konstytucji RP”, jak czytamy w tekście uchwałę przyjętą przez posłów.
Od kilku lat Polska jest w konflikcie z Brukselą w związku z kontrowersyjnymi reformami sądownictwa rządu PiS.
Komisja Europejska (KE) złożyła już kilka pozwów przeciwko Warszawie przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w związku z sprzeciwami wobec reformy sądownictwa. Z tego powodu Polska w dalszym ciągu nie może wycofać miliardów euro z europejskiego funduszu na odbudowę po pandemii.
Nowy proeuropejski rząd polskiego premiera Donalda Tuska, który doszedł do władzy tydzień temu, zapowiedział, że odwróci reformę sądownictwa PiS.
Spór z Brukselą dotyczył także zmian w składzie Rady Sądownictwa odpowiedzialnej za powoływanie sędziów. W 2018 roku PiS uchwalił ustawę, zgodnie z którą większość członków KRS nie jest już powoływana przez innych sędziów, ale przez parlament. Trybunał Sprawiedliwości UE skrytykował tę zmianę, uznając, że budzi ona uzasadnione wątpliwości co do niezależności polskiego sądownictwa.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.