W wyniku bombardowań zginęło ponad tysiąc osób, głównie cywilów.
Od wybuchu II wojny światowej minęły 84 lata. Organizowali uroczystości upamiętniające w całej Polsce. Miasto Wieluń do dziś jest symbolem hitlerowskiej agresji na początku światowego konfliktu. W wyniku bombardowań zginęło około 1200 osób, głównie cywilów.
Prezydent RP Andrzej Duda otworzył uroczystości upamiętniające na półwyspie pod Gdańskiem. Uroczystość rozpoczęła się tam symbolicznie o godzinie 4:45. W swoim przemówieniu Prezydent stwierdził, że Polska wyciągnęła wnioski z historii i w związku z tym zwiększa swoje zdolności obronne. Podkreślił także znaczenie wolności.
„Wolność nie jest dana raz na zawsze. Nikt nie da nam jej w prezencie! Musimy zatem pokazywać, że jesteśmy gotowi zawsze i wszędzie. To jest nasze zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń i wszystkich, którzy walczyli lub ginęli za wolność w przeszłości” – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.
Klaudia Mikolášová, redaktor naczelna RTVS, poruszyła ten temat:
Polski premier Mateusz Morawiecki wymienił nazwiska wszystkich cywilnych ofiar ataku w Wieluniu. Podkreślił, że celem nazistowskich Niemiec była unicestwienie Polski. Zwrócił także uwagę na konieczność naprawienia szkód, aby zamknąć ten historyczny rozdział.
„Nie wolno nam zapominać, że II wojna światowa, jak żadne inne wydarzenie ostatnich stuleci, zadecydowała o tym, kto jest zwycięzcą, a kto przegranym. Dla Polski ważna jest historia i prawda. Ale tym bardziej liczy się rekompensata w postaci „odszkodowań” ważne” – dodał polski premier.
Wtargnięcie wojsk niemieckich do Polski
II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku, kiedy wojska niemieckie napadły na Polskę. Wraz z Niemcami z południa na Polskę napadły także jednostki armii słowackiej. Dwa tygodnie po tej inwazji zaatakował także ówczesny sojusznik nazistów, Związek Radziecki.
Konflikt od początku otrzymał kwalifikator „świat”. Oprócz Wielkiej Brytanii dołączyły Australia i Nowa Zelandia. Przyłączyły się także Indie i Kanada. W czerwcu 1941 roku niemiecki atak na Związek Radziecki rozbił stary sojusz reżimów totalitarnych, a w grudniu, po japońskim ataku na bazę Pearl Harbor, Stany Zjednoczone Ameryki przystąpiły do II wojny światowej.
„Rok 1941 jest rokiem absolutnie kluczowym nie tylko dla II wojny światowej, ale w ogóle dla XX wieku, a może i dla całej historii ludzkości. Jeśli spojrzymy na mapę świata z początku 1941 roku, widzimy że prawie cała planeta jest kontrolowana przez reżimy totalitarne. Ale jeśli spojrzymy na mapę świata z końca 1941 r., zobaczymy zupełnie inny obraz. Stany Zjednoczone, ze swoim ogromnym potencjałem gospodarczym i przemysłowym, są już w stanie wojny. To już staje się jasne, że Niemcy nie mogą wygrać wojny” – wyjaśnia Jakub Drábik, historyk Instytutu Historycznego SAS.
W sumie w ciągu sześciu lat wojny na trzech kontynentach walczyły miliony żołnierzy z ponad 30 krajów. II wojna światowa pochłonęła około 60 milionów ofiar, w tym 37 milionów cywilów. Świat stracił 2,5% swojej populacji.
„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.