Podczas dwudniowej konferencji Sport i Społeczeństwo w Popradzie (21 i 22 września 2023 r.) przedstawiciele Słowackiego Komitetu Olimpijskiego i Sportu, Słowackiego Związku Piłki Nożnej, gmin, środowiska sportowego i partii politycznych zgodzili się, że sport zasługuje na lepsze miejsce w społeczeństwie. społeczeństwa i jego finansowanie należy zwiększyć do poziomu średniej Unii Europejskiej.
Konferencja Sport i Społeczeństwo 2023
Konferencja Sport i Społeczeństwo stworzyła unikalną platformę osobistych spotkań osób ze środowiska sportowego, przedstawicieli partii politycznych i samorządów lokalnych, a także wszystkich, którzy mają mandat i pozycję, aby dyskutować i proponować rozwiązania mogące przyczynić się do rozwoju sportu na Słowacji . . Jej tematyka opierała się na Słowackiej Deklaracji Sportowej 2023, za pośrednictwem której ruch sportowy skierował swoje żądania do polityków w maju przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi. Pod słowacką deklaracją sportową podpisało się ponad 12 000 osób.
Sport łączy ludzi
„Słowacki sport jednoczy ludzi ze wszystkich środowisk. Do tej pory skupialiśmy się głównie na sporcie zorganizowanym. Jednak sport jest synonimem zdrowego stylu życia, ale przynosi także korzyści ekonomiczne. Dzięki profilaktyce i zdrowemu trybowi życia zaoszczędzimy pieniądze w sektorze zdrowia. Fundusze zainwestowane w infrastrukturę wrócą nam również dzięki turystyce” – powiedział słowacki przewodniczący Komitetu Olimpijskiego i Sportu Anton Siekel.
„Słowacki sport zdążył się zjednoczyć i może być przykładem także dla partii politycznych. Komunikacja w ruchu sportowym jest dostosowana do XXI wieku i w porównaniu do słowackich realiów funkcjonuje jak komunikacja Izby Lordów w Wielkiej Brytanii Staramy się zachować rozsądek w nierozsądnym świecie” – powiedział prezes Słowackiego Związku Piłki Nożnej Ján Kováčik.
Sport oczami polityków
W pierwszym bloku przedstawiciele ośmiu kandydujących partii i ruchów politycznych otrzymali przestrzeń do przedstawienia swojego programu w dziedzinie sportu przed kolejnymi wyborami do organów legislacyjnych. Podczas wewnętrznych debat przedstawiciele sportu starali się przedstawić swoje argumenty w oparciu o fakty, argumenty i ogólną debatę. Wstępnie potwierdzeni przedstawiciele PS i KDH przeprosili za problemy zdrowotne.
W swoich wystąpieniach przedstawiciele partii i ruchów politycznych jednogłośnie uznali sport za ważny obszar naszego społeczeństwa. Według nich powinien mieć lepszą pozycję w społeczeństwie i wypłacać mu więcej środków. Jednak mieli już odmienne poglądy na temat zarządzania sportem przez państwo.
Obecnie sport podlega Ministerstwu Edukacji, Nauki, Badań i Sportu Republiki Słowackiej. Utrzymanie obecnego stanu wspierają SMER – SSD, SaS i Republika. Hlas – SD i OĽANO proponują utworzenie odrębnej krajowej agencji ds. sportu. Jesteśmy rodziną, w której WNP chciałaby mieć specjalne ministerstwo sportu powiązanego z turystyką. Demokraci chcieliby przenieść ją pod nadzór ministra bez siedziby.
Politycy zgodzili się także na zwiększenie kwoty finansowania sportu. Strony proponują zmianę systemu finansowania lub różne modyfikacje legislacyjne. OĽANO mówi o bonach sportowych dla każdego dziecka do 14 roku życia, SaS mówi o bonach rekreacyjnych. Jesteśmy rodziną, która pragnie zwiększyć swoje finansowanie przy pomocy środków Unii Europejskiej lub środków pochodzących z Planu Odbudowy. Natychmiastową zmianą może być wprowadzenie elementu odliczeniowego dla przedsiębiorców wspierających sport. Dopiero do 1 stycznia 2024 r. SNS dołączy do rządu i przekaże 75 mln euro na Fundusz Wsparcia Sportu. Punkty bukmacherskie lub spółki publiczne powinny część swoich zysków przekazywać na sport.
SMER – SSD pragnie zwiększyć budżet Funduszu Wsparcia Sportu i zwrócić daniny z zakładów bukmacherskich na rzecz programów sportowych i rozwojowych dla dzieci i młodzieży. Przywołuje także inspiracje krajów nordyckich w zakresie pobierania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Powinni także wspierać sport masowy. Hlas – SD apeluje o wymierność celów i stabilność finansowania sportu. Musi być zoptymalizowany pod kątem określonych typów obiektów sportowych. Demokraci chcieliby egzekwować omawianą już w parlamencie ustawę sportową, zgodnie z którą dochody z zakładów sportowych miałyby być zwracane także sportowi. Republika wprowadziłaby możliwość wpłacania składki finansowej w wysokości 10% podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych z tytułu sportu w miejsce podatku od przypisania.
Wysłuchano porozumienia pomiędzy przedstawicielami partii i ruchów politycznych w sprawie infrastruktury. Wszyscy chcą wesprzeć jego modernizację, politycy mówią o remoncie i budowie sal gimnastycznych przy szkołach i innych obiektach sportowych, w tym hal sportowych we wsiach powyżej 3 tysięcy mieszkańców, rozbudowie ścieżek rowerowych i szlaków pieszych, budowie Narodowego zniknął. centra sportowe. Ważną rolę odegrałby Fundusz Wsparcia Sportu.
Dzięki modernizacji infrastruktury Słowacja mogłaby być także gospodarzem ważnych wydarzeń na wysokim szczeblu. Strony proponują jednak ustalenie jasnych zasad kandydowania na te wydarzenia i zapewnienie długoterminowego wsparcia reprezentacji państwa. Powinien także zaprezentować Słowację za granicą. Według nich SOŠV i stowarzyszenia sportowe powinny być w tych kwestiach partnerami rządu
„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.