Rząd zatwierdził zakup systemów obrony powietrznej

Zamówienia będą realizowane w formie porozumień międzyrządowych.

Rząd zatwierdził zamiar Ministerstwa Obrony (MON) Republiki Słowackiej dotyczący zakupu systemów obrony powietrznej (PVO). Zamówienia będą realizowane w formie porozumień międzyrządowych. Ministerstwo będzie negocjować z Izraelem w sprawie nabycia systemu mobilnego średniego zasięgu.

Słowacja mogłaby zakupić od Polski przenośne systemy obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu. Umowy przed podpisaniem muszą zostać zatwierdzone przez rząd. Koszt obu typów systemów to 193,98 mln euro.

To pierwszy krok w zdobywaniu siły ognia obrony powietrznej. „Jeśli zaproponowana przez Republikę Słowacką inwestycja w zdolności do obrony powietrznej i przeciwrakietowej nie zostanie zrealizowana, w ciągu trzech do pięciu lat całkowicie utraci ona zdolność prowadzenia ognia naziemnych systemów obrony powietrznej” – oznajmiło ministerstwo. zdeklarowany.

Część kontraktu będzie polegać na zawarciu opcji dostaw przedmiotowych systemów w kolejnych etapach odpowiednich projektów i jednocześnie na stworzeniu niezbędnych zapasów amunicji.

Polska zaoferowała 36 kompletów

Ministerstwo podkreśliło także, że ze względu na wagę, zakres i wysokie wymagania finansowe projektu zbrojeniowego niezbędne jest zapewnienie stabilnego finansowania jego realizacji w całym cyklu planowania obronnego. Przyznanie w danym roku mniejszego wolumenu środków skutkowałoby zmianą rzeczywistych dostaw.

Słowacja będzie negocjować z Izraelem zakup systemu mobilnego średniego zasięgu. Za cenę zakupu wynoszącą 128,1 mln euro oczekuje się, że zestaw BARAK-MX zostanie zakupiony w konfiguracji obejmującej stanowisko kierowania ogniem, nowy radar przeciwpożarowy i trzy wyrzutnie zdolne do przenoszenia i wystrzeliwania ośmiu rakiet każda, łącznie z początkowym pakietem amunicji , wsparcie sprzętowe, nośnik pojazdów, integracja z systemami dowodzenia i kontroli Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej oraz pakiet zintegrowanego wsparcia logistycznego obejmujący szkolenie wstępne, narzędzia specjalne i sprzęt kontrolno-pomiarowy, dostawę części zamiennych i serwis gwarancyjny na okres dwóch lat. Na drugim miejscu znajduje się druga oferta izraelska, a za nią niemiecka i francuska.

Polska zaoferowała Słowacji 36 przenośnych zestawów przeciwlotniczych Piorun, obejmujących wstępny pakiet amunicji oraz pakiet zintegrowanego wsparcia logistycznego obejmującego szkolenie wstępne, dokumentację, symulatory, narzędzia specjalne i sprzęt kontrolny oraz pomiarowy, dostawę części zamiennych oraz serwis gwarancyjny dla okres dwóch lat po cenie nabycia wynoszącej 65,88 mln euro. W rankingu Ministerstwa Obrony Narodowej za Polską plasują się Szwecja, Francja i Korea Południowa.

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *