Polska będzie kontrolować wjeżdżające pojazdy na przejściach granicznych ze Słowacją. Poinformował o tym w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
25.09.2023 17:36, aktualizacja: 19:15
Zdjęcie: SITA/AP, Cecylia Fabiano
Włoski statek straży przybrzeżnej przewozi migrantów na łódź w pobliżu portu na sycylijskiej wyspie Lampedusa.
Morawiecki powiedział na wiecu przedwyborczym, że polecił ministrowi spraw wewnętrznych wprowadzenie kontroli minibusów, samochodów dostawczych, samochodów osobowych i autobusów na granicy ze Słowacją w związku z podejrzeniami o przewożenie nielegalnych migrantów.
Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller zapowiedział w poniedziałek możliwe wzmocnienie kontroli na granicy ze Słowacją. Reagował na informację, że do Polski coraz liczniej napływają nielegalni migranci ze Słowacji. Wyjaśnił, że migranci uważają Polskę i Słowację za kraje tranzytowe, ponieważ ich celem są Niemcy.
„Musimy zdecydować, czy podjąć dodatkowe działania na granicy polsko-słowackiej, ale nie tylko tam, ponieważ staramy się przeanalizować, jak mógłby wyglądać potencjalny kierunek imigracji z (tej) włoskiej wyspy Lampedusa” – Müller powiedział. Odnosząc się do śródziemnomorskiej wyspy, odniósł się do krytycznego napływu migrantów z krajów afrykańskich w tym miesiącu – w ciągu czterech dni przybyło tam ponad 11 000 uchodźców, czyli prawie dwukrotnie więcej niż populacja tej wyspy.
Ucz się więcej Od stycznia przybyło 125 000 migrantów. Lampedusa we Włoszech ogłosiła stan wyjątkowy, ksiądz mówi o apokalipsie
Według Müllera Warszawa chce najpierw omówić tę decyzję z krajami sąsiadującymi, w szczególności ze Słowacją i Niemcami. Kamiński omówi środki graniczne w najbliższy czwartek ze swoją niemiecką koleżanką Nancy Faeser na marginesie spotkania ministrów spraw wewnętrznych Unii Europejskiej w związku z kryzysem migracyjnym. W ten weekend rozmawiała z czeskim ministrem spraw wewnętrznych Vítem Rákúšanem, według którego nowe negocjacje odbędą się w tym tygodniu. Na razie zgodzili się, że niemieccy i czescy policjanci będą mogli monitorować sytuację migracyjną już po czeskiej stronie granicy.
Ucz się więcej Migranci znaleźli inną drogę do Niemiec. Przez Polskę
Jak zauważył Reuters, rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) uczyniła migrację głównym tematem swojej kampanii przed nadchodzącymi wyborami, w których będzie ubiegać się o trzecią kadencję. Kwestie związane z migracją pojawią się także w referendum, które odbędzie się równolegle z głosowaniem 15 października.
Tymczasem Słowacja zmaga się ze wzrostem nielegalnej imigracji. Według danych słowackiego MSW liczba nielegalnych migrantów przetrzymywanych na terytorium Republiki Słowackiej wzrosła dziewięciokrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym i osiągnęła 27 tys.
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.