Wiosną 2019 r. w liberalnych polskich mediach i mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia o śmierci Milo, osoby transpłciowej. Ponieważ czuła, że społeczeństwo jej nie akceptuje, skoczyła z mostu na Wiśle w Warszawie. W jednym z ostatnich postów na Facebooku ta osoba napisała, jak bardzo ją denerwuje, że nie może być tym, kim chce i że ludzie przywiązują większą wagę do swojego wyglądu niż tego, kim są.
Miłosz Prepiórkowski z organizacji Lambda Warszawa powiedział, że uważa się, że w Polsce podobnych przypadków jest więcej, ale nie są one znane, ponieważ w przeciwieństwie do Milo nie są aktywistami. Przypomniał, że z badań wynika, że 70 proc. młodych ludzi ze społeczności LGBT+ przynajmniej raz w życiu myślało o samobójstwie. Jeśli chodzi o oczekiwane zmiany w polskiej polityce po niedzielnych wyborach parlamentarnych, jest on ostrożny.
Jeśli chodzi o sytuację prawną osób LGBT+, Polska od kilku lat z rzędu zajmuje ostatnią pozycję w indeksie Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek, Gejów, Biseksualnych, Transpłciowych i Interseksualnych wśród krajów Unii Europejskiej.
Prawa człowieka i prawo do równego traktowania są przestrzegane w Polsce na poziomie 15 proc., a w Czechach na poziomie 26 proc. Złą sytuację prawną odczuwają bezpośrednio osoby, które zawarły za granicą nieuznawane w Polsce związki homoseksualne lub osoby transpłciowe, które mają problemy przejściowe. W ramach tego procesu np. gdy zmienią nazwisko w dokumentach, muszą złożyć pozew przeciwko rodzicom w związku z nieprawidłowym określeniem płci przy urodzeniu – wyjaśnił Prepiórkowski.
Lambda Warsaw oferuje poradnictwo prawne i psychologiczne oraz prowadzi infolinię. Daje warszawiakom ze społeczności LGBT+, którzy uznali się za bezdomnych, możliwość spędzenia trzech miesięcy w ośrodku psychiatrycznym. Jest to jeden z punktów tego, co nazywamy
Karta LGBT, podpisana w 2019 roku przez Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z Koalicji Obywatelskiej, której celem jest m.in. ułatwienie życia osobom o mniejszościowej orientacji seksualnej. W ramach zakwaterowania szkoleniowego pod nieznanym adresem osoby te przygotowują się do samodzielnego życia. Korzystają z niego głównie osoby, których rodzina nie akceptuje ich tożsamości. „Rodzice na przykład czekają, aż syn skończy 18 lat i w dniu jego urodzin każą mu wyjść” – Prepiórkowski opisał sytuację niektórych klientów Lambdy.
Organizacja ta zaangażowała się także w pomoc osobom uciekającym z okupowanego kraju po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ponad 1300 ukraińskich osób LGBT+ otrzymało bony mieszkaniowe, żywnościowe i odzieżowe, lekcje języka polskiego lub porady.
Są wśród nich np. osoby zakażone wirusem HIV lub AIDS, które z tego powodu nie zostały zaciągnięte do armii ukraińskiej i dlatego wolały wyjechać do Polski, czy też osoby, które w czasie wojny przeżyły traumę gwałtu. Propiórkowski zwrócił uwagę, że choć Ukraina w rankingu ILGA zajmuje wyższą pozycję niż Polska, to atmosfera w społeczeństwie jest gorsza niż w Polsce.
„Tam, a tutaj podczas marszów równości nadal latają kamienie” – powiedział. Wielu z tych klientów pragnie pozostać w Polsce także po zakończeniu wojny. „Ale jednocześnie spotykają się z homofobią i transfobią, dlatego zwracają się do nas i proszą o pomoc” – dodał.
Propiórkowski zauważa, że część polskiego społeczeństwa nie kryje swojej nienawiści do osób LGBT+, gdyż niektórzy politycy posługują się taką retoryką publicznie. Podczas wyborów prezydenckich trzy lata temu obecna partia rządząca Prawo i Sprawiedliwość mówiła o zagrożeniu tradycyjnej rodziny opartej na wartościach chrześcijańskich w stosunku do tej wspólnoty. Sprawa ta nie odegrała jednak dużej roli w kampanii przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi.
„PiS chyba właśnie sprawdza, który temat budzi największe emocje i prawdopodobnie okazała się to migracja” – mówi Prepiórkowski. Jego zdaniem większość ludzi zna kogoś ze społeczności LGBT+ i widzi, że „nie niszczy on rodzin ani nie gwałci dzieci”.
W Polsce po ośmiu latach rządów PiS proeuropejska Koalicja Obywatelska ma szansę na utworzenie rządu z Trzecią Drogą, w której reprezentowana jest także Partia Ludowa, oraz z Nową Lewicą. „Nie jestem zbyt optymistyczny” – mówi Przepiórkowski co do tego, czy w najbliższej przyszłości sytuacja osób, którym pomaga Lambda, znacząco się poprawi. Wspomina, że na partie ewentualnej nowej koalicji zgłosiły się także osoby kojarzone wcześniej ze skrajnie prawicową Konfederacją czy znane osobistości z polskiego środowiska homofobicznego.
Należą do nich na przykład Roman Giertych, były prezes skrajnie prawicowej Ligi Polskich Rodzin i były minister edukacji w rządzie PiS w latach 2006-2007. Przedstawiciel Lambdy spodziewa się także, że wszelkie wysiłki nowego rządu mające na celu poprawę ramy prawne Konserwatywny prezydent Andrzej Duda, bliski sojusznik PiS, zawetuje status osób LGBT+. Będzie pełnił tę funkcję jeszcze przez prawie dwa lata.
01 – Zmodyfikowano: 2023-08-08 07:36:51 – Wyczyn. : – Tytuł: Wielki dzień dla społeczności queer. Znieśli zakaz oddawania krwi przez gejów 02 – Zmodyfikowano: 2023-08-07 12:00:00 – Feat. : – Tytuł: Zakazanie LGBT Barbie, lalki patriotyczne są lepsze, mówi rosyjski MP 03 – Zmodyfikowano: 2023- 07-16 06:41:47 – Feat. : – Tytuł: Na Węgrzech tysiące ludzi maszerowało w obronie praw osób LGBT, ambasadorowie z 38 krajów wzywają do ochrony społeczności 04 – Zmodyfikowano: 2023-07-14 09: 07:49 – Feat. : – Tytuł: W Rosji nie można już zmienić płci. Deputowani Dumy odrzucili nowe przepisy zakazujące tego 05 – Zmodyfikowano: 2023-07-09 05:11:52 – Feat. : – Tytuł: Festiwal społeczności LGBT w Gruzji został zakłócony przez tłum przeciwników
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.