Wczoraj wieczorem rząd Ľudovíta Ódora ogłosił, że przedłużył zakaz importu czterech produktów z Ukrainy. Należą do nich nasiona pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. Opinia ta wyszła od rządu po tym, jak Komisja Europejska nie przedłużyła zakazu na wymienione surowce.
„Musimy unikać nadmiernej presji na rynku słowackim, aby zachować uczciwość także wobec krajowych rolników” powiedział premier Ódor.
Według niego takie podejście rządu jest reakcją także na tę samą procedurę w Polsce i na Węgrzech. Podkreślił, że Rząd Republiki Słowackiej będzie intensywnie współpracował z Komisją Europejską i państwami członkowskimi Unii Europejskiej w poszukiwaniu ogólnoeuropejskiego i systemowego rozwiązania, nawet w okresie obowiązywania krajowego zakazu importu czterech produktów .
Powiedział, że w takim przypadku rząd jest gotowy znieść zakaz. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Republiki Słowackiej dodało, że decyzja ma związek z ochroną rynku wewnętrznego i stanowi logiczną reakcję na postępy krajów sąsiadujących w zbliżaniu się do jednostronnych zakazów importu.
„Zakaz nie dotyczy przewozu towarów przez nasze terytorium, poprzez co wyrażamy naszą solidarność z Ukrainą i umieszczamy jej towary na rynkach docelowych” – dodał. przybliżył wydział.
Zniesienie embarga
Komisja Europejska ogłosiła w piątkowy wieczór, że zgodnie z planem z końcem dnia wygaśnie embargo na cztery kategorie ukraińskich produktów rolnych. Po przeanalizowaniu danych dotyczących wpływu rynkowego wywozu tych ukraińskich produktów rolnych UE stwierdziła, że zakłócenia na rynku w pięciu państwach członkowskich sąsiadujących z Ukrainą zostały wyeliminowane.
W odpowiedzi na decyzję Komisji Europejskiej (KE) o nie przedłużaniu embarga na cztery kategorie ukraińskich produktów rolnych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził zadowolenie z decyzji Brukseli, ponieważ „przykład prawdziwej jedności i zaufania” między Kijowem a UE. TASR informuje na podstawie raportu AFP i Sky News.
„Potrzebujemy, aby nasi sąsiedzi wspierali Ukrainę w czasie wojny. A jeśli ich decyzje będą naruszać prawo UE, Ukraina zareaguje w cywilizowany sposób.” – napisał na portalu społecznościowym.
Słowacja dołącza do swoich sąsiadów
Pomimo decyzji Komisji Polska i Węgry zdecydowały w piątek o wprowadzeniu jednostronnego ogólnokrajowego zakazu. Jak informuje portal euroaktualności, jest to decyzja, której Bruksela za wszelką cenę chciała uniknąć.
„Przedłużymy ten zakaz pomimo ich sprzeciwu, pomimo sprzeciwu Komisji Europejskiej” – dodał. powiedział premier Mateusz Morawiecki na piątkowym wiecu. „Zrobimy to, bo leży to w interesie polskich rolników” on dodał.
Jednakże władza wykonawcza UE potwierdziła, że istniejące środki tymczasowe wygasną w piątek o północy, zgodnie z ustaleniami. Jednocześnie Ukraina zgodziła się na wprowadzenie w ciągu 30 dni konkretnych środków prawnych, w tym systemu zezwoleń na eksport, aby zapobiec wzrostowi ilości zbóż w krajach UE.
Do tego czasu, czyli od soboty 16 września, strona ukraińska musi wdrożyć skuteczne środki kontroli eksportu czterech wymienionych grup produktów rolnych, aby uniknąć zakłóceń na rynku w Sąsiednich Państwach Członkowskich. Ukraina przekaże plan działania platformie koordynacyjnej nie później niż w poniedziałek 18 września.
Źródła: TASR, Wiadomości Euro
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.