W przeciwnym razie nie wykluczają użycia siły.
W odpowiedzi na zamach Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) zerwała stosunki z Nigrem i zgodziła się na użycie siły, jeśli usunięty prezydent Mohamed Bazoum nie zostanie przywrócony na urząd w ciągu tygodnia, pisze agencja AP.
Agencja AFP określa tę decyzję jako tygodniowe ultimatum dla junty wojskowej. Grupa zdecydowała o tym na specjalnie zwołanym szczycie w Abudży w Nigerii.
ECOWAS wzywa Niger do natychmiastowego przywrócenia porządku konstytucyjnego i zawiesza wszelkie transakcje handlowe między państwami członkowskimi a Nigrem. Nałożyła sankcje i ograniczenia w podróżowaniu na przywódcę wojskowego zamachu stanu.
W Nigrze, po wojskowym zamachu stanu, który miał miejsce w piątek (28 lipca), władzę objął komitet pod przewodnictwem generała Abdourahamana Tianiego, obalając demokratycznie wybranego prezydenta Bazoumę, który rządzi Nigrem od kwietnia 2021 r. Historii kraju towarzyszyły zamachy stanu 'etat. państwa i liczne zamachy stanu od czasu uzyskania niepodległości od Francji w 1960 r. próby zamachu stanu.
Szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell ogłosił w sobotę 29 lipca, że w związku z zamachem stanu Unia Europejska zawiesiła wsparcie finansowe i współpracę z Nigrem w zakresie bezpieczeństwa.
W sobotę Paryż zawiesił także pomoc rozwojową i inną pomoc finansową dla Nigru. W niedzielę 30 lipca tłum zwolenników junty w stolicy Niamey zaatakował ambasadę francuską, a wielu uczestników wydarzenia skandowało prorosyjskie hasła i machało rosyjskimi flagami.
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.