Stare powiedzenie mówi, że krew to nie woda. I chociaż w przeszłości niektórzy politycy nazywali nepotyzm polityczny „najgorszy stopień nominacji politycznych, co powoduje znaczny upadek mechanizmów rządzenia stosowanych w państwie”, praktyka jest często inna.
Tak naprawdę uważny wyborca, obserwując kandydatki, może zauważyć, że o urząd w niemal każdej partii ubiegają się członkowie rodziny. I nie ma znaczenia, czy są to socjaldemokraci, ekstremiści, czy na przykład partie populistyczne.
Kaliňákovci vs. Smere-SSD, na żywo „klan rodzinny” Kollarowów w Jesteśmy rodziną, ale także matka lub brat Kotleba, “Pellegrini” na początku i na końcu listy kandydatów czy rodzina Kuffów na liście kandydatów SNS są żywymi przykładami.
Startitup przejrzał strony, na których możesz znaleźć członków swojej rodziny na liście kandydatów.
Rodzina Kaliňáków w Smerze
Były minister Robert Kaliňák był nim przez wiele lat „Następca księcia” Kierunek-SD. Najstarszy członek rodziny Kaliňáków jest jednym z założycieli partii i od początku jej istnienia zajmował w partii różne stanowiska. Był przewodniczącym partii, a także wiceprzewodniczącym Smer-SSD.
Był wicepremierem w parlamencie, a także piastował wspomniane stanowisko ministra spraw wewnętrznych. Z Robertem Kaliňákiem oprócz zawrotnej kariery politycznej wiąże się także szereg spraw, dla których możemy przytoczyć np. sprawę „Jadwiga Malinova” Jeśli „Porwanie wietnamskie”.
Jeszcze kilka lat temu Kaliňák miał już zapewne polityków „do szyi” a w wyborach w 2020 r. nie znalazł się na liście kandydatów Smeru-SSD. Jednak dzisiaj wszystko jest inne i nazwisko wieloletniego strzelca znajduje się na siódmym miejscu.
O jedno miejsce wyżej jest jego bratanek Erik Kaliňák, który plasuje się na szóstym miejscu. Po prostu dorósł politycznie „pod wpływem” jego wujek. Erik myśli o swoim wujku, że był najlepszym ministrem spraw wewnętrznych i że kilka lat temu był częścią tzw. Zmiany Pokoleniowej w partii. Obecnie jest wiceprezesem partii.
„Nepotyzm partyjny to zjawisko, które może wystąpić także w społeczeństwach demokratycznych. Z tego słynęły np. Indie”. deklaruje politolog Jozef Lenč dla Startitup. Zdaniem eksperta jest to jednak postrzegane raczej jako „aspekt kryzysu demokracji.
Fakt, że Robert podarował Erikowi wymarzony prezent na jego osiemnaste urodziny, świadczy również o tym, że więzi łączące rodzinę Kaliňáków są bardzo silne. Było to mieszkanie z jedną sypialnią zlokalizowane przy ulicy Borodačovej w Bratysławie. Eryk przyznał się do tego Więcej 7 dni. „Mieszkanie z jedną sypialnią otrzymałem w prezencie na 18 urodziny od wujka i jednocześnie ojca chrzestnego Roberta Kaliňáka”, »deklarował magazynowi w 2021 roku młody wiceprezes Smeru.
Ten artykuł jest dostępny dla członków Startitup GŁÓWNY
Dowiesz się z artykułu po odblokowaniu
- Zbliżają się przedterminowe wybory parlamentarne
- Trudno znaleźć partię, w której krewni nie są kandydatami
- Rodzina Kaliňáków w Smere-SSD czy „rodzinny klan” rodziny Kollarów w We Are Family to tylko wierzchołek góry lodowej
- Jakie inne strony są zaangażowane?
- Co politolog Lenč sądzi o nepotyzmie politycznym?
- Według politologa Tomáša Koziaka to widać
Po odblokowaniu również otrzymasz
- Artykuły bez reklam
- Nieograniczony dostęp do ponad 75 000 artykułów
Źródła: Więcej 7 dni, Dziennik NUruchamianie, Uruchamianie archiwum, Prawda, Dziennik N, Aktualności, Prawda, Facebook/Miriam Lexmann
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.