Polska boi się utraty kontroli nad wysokością podatku tytoniowego, Komisja Europejska chce odzyskać władzę

20.09.2023 (SITA.sk) – Polska zaniepokojona wynikami listopadowego szczytu Konwencji Ramowej KTO w sprawie kontroli tytoniu (WHO CCLTC) w Panamie będzie to, że o wysokości podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe nie będą decydować państwa członkowskie Unii EuropejskiejAle Komisja Europejska (KE) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Straty finansowe

Jeśli plan brukselski zostanie przyjęty, poszczególne kraje UE nie będą miały nic do powiedzenia, a przyjęte zmiany trzeba będzie wprowadzić, nawet jeśli będzie to dla nich niekorzystne. W przypadku Polski straty mogą być znaczne – wskazuje polski portal wgospodarce.pl. zgłoszone.
Portal przypomina, że ​​dziś Polska jest największym eksporterem wyrobów tytoniowych w UE, posiadającym rozległe obszary upraw tytoniu, zwłaszcza we wschodniej części kraju. Jak podaje portal, polski wiceminister finansów Artur Soboń wyraził już swój sprzeciw wobec tego, że państwa członkowskie UE nie powinny posiadać mandatu do negocjacji na konferencji tytoniowej w Panamie.
„KE ma już zapewne pewne propozycje dotyczące stawek akcyzy, ale ich jeszcze nie opublikowała. Mają one ujrzeć światło dzienne dopiero w listopadzie tego roku, na szczycie WHO FCTC” – pisze polski portal polityka.co .pl.

Polityka podatkowa

Dodaje, że ministerstwa finansów państw członkowskich UE nie są formalnie zapraszane na szczyt, choć polityka fiskalna, do której zalicza się m.in. polityka akcyzowa, jest wyłącznie domeną rządów państw.
„To dziwne, że o polityce podatkowej decydują lekarze i dentyści, a nie ekonomiści i pracownicy ministerstw finansów” – portal przytacza wypowiedź byłego dyrektora departamentu akcyzy polskiego Ministerstwa Finansów, obecnie zatrudnionego w firmie doradczej BBGTAX , Wojciech Bronicky dla serwisu ISBnews.
Jak podaje portal polityka.co.pl, Bronicki liczy na reakcję nie tylko polskiego Ministerstwa Finansów, ale także Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Powinna obowiązywać prosta zasada: bez nas nic o nas. Abyśmy za kilka miesięcy nie obudzili się w nowej rzeczywistości fiskalnej, na którą nie mamy wpływu” – powiedział Bronicki.

Utrata suwerenności

„Przez ostatnie dwadzieścia lat państwa członkowskie UE zawsze musiały osiągać konsensus. Dziś, w obliczu sprzeciwu wielu krajów wobec kontrowersyjnych propozycji, Komisja Europejska chce podejmować decyzje zwykłą większością kwalifikowaną” – dodaje portal wgospodarcje.pl o projekt mający na celu zastąpienie procesu decyzyjnego w UE jednomyślnym konsensusem w drodze decyzji. – decyzja, w przypadku której do zatwierdzenia wystarczająca jest zgoda 15 z 27 Państw Członkowskich, reprezentują one 65 procent ludności Unii.
„To odbiera suwerenność polskiej polityki zdrowotnej i polskiego ustawodawstwa podatkowego. Poza tym praktyka ta może wkrótce zostać zastosowana w innych sektorach” – zauważa portal.

Dowiedz się więcej na tematy: Podatek akcyzowy na tytoń, suwerennośćŹródło: SITA.sk – Polska boi się utraty kontroli nad wysokością podatku tytoniowego, Komisja Europejska chce odzyskać władzę © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone.

© Słowacka Agencja Prasowa SITA pod Wszelkie prawa zastrzeżone. SITA Slovenská tlačová agentúra as zastrzega sobie wyłączne prawo do udzielenia zgody na reprodukcję, dystrybucję i publiczne przesyłanie tego artykułu i jego części.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *