Dziś w Strasburgu Parlament Europejski zatwierdził sprawozdanie sprawozdawców Vladimíra Bilčíka (PPE/Demokraci) i Nathalie Loiseau (Renew). Jest to podstawowy dokument polityczny, który po skandalu Katar-Gate zawiera szereg zaleceń dla Parlamentu Europejskiego, w jaki sposób skuteczniej bronić się przed korupcją i niepożądaną ingerencją zagraniczną ze strony krajów trzecich.
„Publikacja tego raportu jest dowodem na to, że Parlament Europejski jest w pełni świadomy zagrożeń, jakie stoją przed nim ze strony krajów trzecich. Reżimy autorytarne pod przewodnictwem Rosji i Chin dążą do osłabienia nie tylko Unii Europejskiej i jej instytucji, ale także niektórych państw członkowskich. Albo poprzez szerzenie dezinformacji w celu wywarcia wpływu na wyniki wyborów lub odwoływanie się do praktyk korupcyjnych. Musimy być bardziej odporni na te niepożądane interwencje. Wierzę, że środki zaproponowane w sprawozdaniu zostaną przyjęte nie tylko przez UE, ale także przez kraje członkowskie,„ powiedział Vladimír Bilčík, jeden z korespondentów raportu.
Bilčík podkreślił, że Parlament Europejski zdał sobie sprawę ze skali tego, co wydarzyło się po skandalu Katar-Gate i chce wyciągnąć z niego wnioski. „W raporcie proponujemy cały szereg środków, aby Parlament Europejski mógł skutecznie bronić się przed korupcją i ingerencją w naszą pracę z zagranicy. Środki te wzmocnią przejrzystość, rzetelność i rozliczalność. Wiąże się to np. z częstszym kontrole przy pracy z dokumentami wrażliwymi, bardziej rygorystyczna kontrola dostawców usług na rzecz instytucji europejskich, publikacja spotkań posłów do PE z lobbystami, bardziej szczegółowa publikacja dochodów posłów do PE, a nawet przyjęcie sześciomiesięcznego okresu przejściowego dla parlamentarzystów po zakończeniu kadencji ich mandatu, tak aby nie mogli być natychmiast zatrudnieni przez państwa trzecie”, sprawozdawca wymienił proponowane środki. Posłowie do Parlamentu Europejskiego powinni także podlegać bardziej rygorystycznym przepisom podczas podróży zagranicznych, tak aby szanowali wcześniej zatwierdzone stanowiska polityczne.
Poseł do Parlamentu Europejskiego jest także przekonany, że na Słowacji możemy czerpać inspirację z tego raportu: „Słowacja jest jednym z celów zagranicznej ingerencji. Rosja, która prowadzi na Ukrainie brutalną wojnę agresywną, ma wszelki interes w szkodzie kierunkowi polityki zagranicznej naszego kraju, jednego z najbliższych sojuszników Ukrainy. Niezwykle istotne jest, abyśmy wzmocnili nasze instytucje polityczne i demokrację przed zagraniczną ingerencją. Raport ten zawiera porady dotyczące dalszego postępowania.
Vladimír Bilčík (PPE/Demokraci) był odpowiedzialny za przygotowanie sprawozdania wraz z Nathalie Loiseau (Renew) w ramach komisji specjalnej ds. interwencji zagranicznej oraz wzmacniania uczciwości, przejrzystości i odpowiedzialności. Mandat komisji powstał po wybuchu skandalu Katar-Brama, kiedy to część eurodeputowanych z Grupy Europejskich Socjalistów pod przewodnictwem byłej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Evy Kaili została oskarżona o przyjmowanie łapówek w zamian za poprawę wizerunku Kataru.
Liczba wyświetleń: 162
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.