Bawili się w lekarzy, a potem ludzie umierali. Kucharz i gospodyni przyznali się do kary – Strona główna – Aktualności

W czwartek Sąd Miejski w Bratysławie I nałożył sankcje na Ivana Bihary’ego i Vanessę Pútikovą. Oboje pracowali w ośrodku dla seniorów Iris w Bratysławie, gdzie arbitralnie przepisywali leki, podawali zastrzyki lub napary osobom starszym bez przeszkolenia medycznego. Pojedynczy sędzia Branislav Harabin skazał fałszywego lekarza Bihary’ego na dziewięć lat więzienia i trzy lata w zawieszeniu dla Pútíka za przestępstwo uszczerbku na zdrowiu. Poza tym Bihary jest również zagrożone wirusem HIV. Wyrok nie jest ostateczny.

Sprawa Iris: fałszywy lekarz i pielęgniarka skazani

Wideo

Źródło: Telewizja Prawda

Bihary i Pútíková bawiły się w lekarza i pielęgniarkę od 2016 do 2018 roku, kiedy do ośrodka przybyła policja i ich aresztowała. Zdaniem sędzi, on – z wykształcenia kucharz, a ona – przyjęta do zakładu w charakterze sprzątaczki – mieli przepisywać leki osobom starszym bez kwalifikacji zawodowych, w wyniku czego trzy z nich straciły życie. Niektórzy otrzymywali morfinę, tramadol lub xanax bez żadnej wiedzy zawodowej. Według sędziego „leczyli” oni osoby starsze, u których zdiagnozowano różne choroby. Nie mogli już rozpoznać niebezpieczeństwa działań fałszywego lekarza i pielęgniarki.

Zdecydował się na narkotyki

Bihary nie pojawił się na czwartkowej rozprawie. Według jego prawnika Ivana Syrovégo utrzymuje on, że jest niewinny i twierdzi, że jest to sprawa spiskowa przeciwko niemu. Prawnik zapowiedział już na rozprawie, że jego klient złoży apelację w tej sprawie. Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego Pavel Adamčiak, sprawę rozstrzygnie okręgowy sąd apelacyjny w Bratysławie.

Sprawa Iris: Przybycie Vanessy Pútíkovej na rozprawę

Wideo

Źródło: Telewizja Prawda

„Sąd Miejski w Bratysławie I skazał oskarżonego IB na łączną karę dziewięciu lat pozbawienia wolności z umieszczeniem w zakładzie karnym w celu odbycia kary pozbawienia wolności przy minimalnym zabezpieczeniu. Jednocześnie nałożył dla pięcioletni okres próbny” – poinformował w oświadczeniu rzecznik Adamčiak.

Vanessa Pútíková, zatrudniona jako gosposia w Iris Center, już w październiku 2019 roku przyznała, że ​​leczą osoby starsze, nie będąc prawdziwymi lekarzami. Powiedziała, że ​​Bihary, choć nie jest lekarzem, podejmował decyzje dotyczące podawania leków. do klientów zakładu. Teraz stara się prowadzić godne życie. Oprócz trzyletniej kary w zawieszeniu i pięcioletniego okresu próbnego obowiązuje ich zakaz pracy w zakładach opieki zdrowotnej i pielęgniarskiej. Ponadto Pútíková musi znaleźć pracę i znajdować się pod nadzorem w okresie próbnym.

Vanessa Pútíková ze sprawy Iris

Rzecznik sądu Adamčiak powiedział po rozprawie, że prokurator i oskarżony dotrzymali ustawowego terminu na ustosunkowanie się do wyroku.

Orgia w domu spokojnej starości

Udając przed swoimi klientami lekarza opieki paliatywnej i psychiatrę, Bihary jest w rzeczywistości wyszkolonym szefem kuchni. W czwartek sędzia Harabin przedstawił także czyny rzekomo popełnione przez fałszywego lekarza w ramach drugiego zarzutu. Choć twierdził, że jest pracownikiem medycznym, zapomniał o odpowiedzialności, jaka wiąże się z byciem lekarzem. W sądzie stwierdzono, że od 2016 r. aż do aresztowania poszukiwał w mediach społecznościowych partnerów seksualnych w zamian za nagrodę pieniężną w wysokości od 50 do 150 euro. Za murami domu spokojnej starości byliby usatysfakcjonowani nawet z kilkoma partnerami jednocześnie. Sędzia zauważył, że choć fałszywy lekarz był nosicielem wirusa HIV, ukrywał to przed ofiarami. Bihary jest zatem również winny zbrodni polegającej na stwarzaniu zagrożenia dla ludzkiego wirusa niedoboru odporności. Zdaniem sędziego istnieje możliwość przeniesienia choroby przez kontakt ustny.

Wizyty Bihary potwierdziła także Pútíková w przyznaniu się do winy jesienią 2019 r. Rzekomo przyjmował tam osoby, które nie były tam zatrudnione ani nie były tam hospitalizowane.

Chce zbadać działania policji

Zdaniem sędziego w przypadku ośrodka Iris konieczne będzie także zbadanie postępowania policji, która już w marcu 2018 roku powinna była dowiedzieć się o przestępczej działalności za murami placówki i interweniować dopiero 3 lipca 2018 r. Sędzia chce zbadać, czy mogli interweniować wcześniej i zapobiec kilku ofiarom śmiertelnym i uszczerbkom na zdrowiu osób starszych.

W swoim uzasadnieniu sędzia stwierdził, że on i prokurator zgodzili się, że Bihary nie miał uprawnień do wykonywania zawodu lekarza. Nie miał dyplomu i nawet nie studiował.

Organizacja non-profit Iris heydukova 14 Ucz się więcej Kucharz bawił się w lekarza, a w zakładzie Iris umierali starzy ludzie. Teraz pozna wyrok

Bihary był również uważany za lekarza przez rodziny osób starszych uczęszczających do ośrodka Iris. Widziano go, jak dawał zastrzyki, a nawet decydował, które leki trafią do kogo, nie mając do tego odpowiednich kwalifikacji. Wysoki poziom niektórych narkotyków stwierdzono także po ekshumacji ciał. Dawał także osobom starszym takie ilości leków, że ich organizm nie mógł ich tolerować i nie powinni byli ich otrzymywać.

Prokurator Peter Pilár uważa kary za sprawiedliwe. Według niego, trudno było określić, ile łącznie zostało uszkodzonych. Prawie wszyscy przebywający w placówce zostali ranni, ale jego zdaniem z akt oskarżenia wynika, że ​​w wyniku działalności, a raczej bierności fałszywego duetu lekarz-pielęgniarka, zginęły trzy osoby. Sąd skierował do postępowania cywilnego pokrzywdzonych, którzy domagają się odszkodowania.

Według adwokata Syrovégo oskarżony nie jest usatysfakcjonowany faktem, że uznano go za winnego obu przestępstw. „Trzeba rozdzielić te dwie ustawy. Z medycznego punktu widzenia jesteśmy bardzo profesjonalni. Uważamy, że sąd źle podszedł do tej kwestii. Zobaczymy, jak to oceni Sąd Apelacyjny” – dodał prawnik.

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *