Słowacja jest jednym z ostatnich krajów w UE, w którym obowiązuje płaca minimalna (źródło: Getty Images)
BRATYSŁAWA – Wysokość płacy minimalnej to temat, który w ciągu kilku chwil może wstrząsnąć społeczeństwem. Choć krytycy twierdzą, że płaca minimalna rośnie zbyt szybko, ludzie pracujący, zwłaszcza w obszarach o niskich płacach, z zadowoleniem przyjęliby regularne podwyżki. Zarobienie co najmniej tysięcy euro to marzenie każdej pracującej osoby. O ile w Luksemburgu płaca minimalna kształtuje się na poziomie 2387 euro, o tyle na Słowacji wynosi obecnie zaledwie 700 euro. Jednak wieści z Brukseli mogą wkrótce wszystko zmienić.
archiwalne wideo
Partnerzy rynku pracy po podwyżce płacy minimalnej: Odpowiedzialny dialog na rynku pracy ma sens (Źródło: TASR/Martina Kriková)
Zdaniem polityków w Brukseli płaca minimalna państw członkowskich Unii Europejskiej (UE) powinna odpowiadać standardowi życia Europejczyka. W 2023 roku płaca minimalna na Słowacji wzrosła do poziomu 700 euro brutto. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że podwyżka o ponad 50 euro w ciągu zaledwie jednego roku jest całkiem rozsądna, jest odwrotnie. Inflacja w rzeczywistości obniżyła dochody osób zarabiających płacę minimalną.
Wśród krajów, które wprowadziły do swojego prawa tzw. „płaca minimalna” jest jedną z najgorszych. Spośród 21 państw członkowskich UE, które oferują swoim obywatelom płacę minimalną, jesteśmy na piątym najgorszym miejscu. W porównaniu do płacy minimalnej w Luksemburgu, która kształtuje się na poziomie 2387 euro miesięcznie brutto, jesteśmy wyraźnie w tyle.
Zobacz galerię (3)
(Źródło: Getty Images)
Parlament Europejski zaplanował jednak poważne zmiany. Zgodnie z nowymi przepisami wszystkie kraje UE powinny wywiązać się z obowiązku wprowadzenia tzw. „odpowiedniej płacy minimalnej” – podał portal w ubiegłym roku Euraktyw.
Chcą poprawić warunki życia Europejczyków
Celem nowych przepisów jest poprawa warunków życia wszystkich osób pracujących w UE. Nowa wysokość płacy minimalnej powinna być zatem obliczana w oparciu o przeciętne wynagrodzenie brutto i medianę wynagrodzenia. Nowy „poziom minimalny” powinien wzrosnąć do 50% przeciętnego wynagrodzenia i 60% mediany wynagrodzenia.
Zobacz galerię (3)
(Źródło: Getty Images)
Płaca minimalna powinna pokryć ich koszty
Jak podaje portal, nowa płaca minimalna w krajach UE powinna Tendencja pokrywa wydatki obywateli krajów UE. Zdaniem Miriam Fialovej, rzeczniczki Związku Związków Pracodawców (AZZZ SR), jest to pozytywna zaleta. Nie powinno to jednak mieć istotnego wpływu na Słowację, gdyż poziom płacy minimalnej spełnia już kryteria wymagane do ustalenia nowej płacy minimalnej.
Jednak zdaniem analityka INESS Róberta Chovanculiaka posłowie do Parlamentu Europejskiego powinni zwracać większą uwagę na kwestie ogólnoeuropejskie i globalne. Nie powinni przyglądać się trendom płacowym w poszczególnych krajach lub regionach. „W optymalnym świecie powinny to pokazywać lokalne rynki dla pracodawców i pracowników, w niedoskonałym świecie być może samorządy regionalne”. Jednak tak naprawdę nie powinni o tym decydować politycy w Brukseli”. – skomentował ekspert.
„Total twitterowy guru. Maven zombie. Myśliciel przez całe życie. Hardcore alkoholowy ninja. Przyszły idol nastolatków”.