NATO jest najbardziej skutecznym sojuszem obronnym w historii i najlepszym sposobem obrony Słowacji, mówi Wlachovský

Nikt i nic nie chroni naszych obywateli, naszych wartości i naszej wolności bardziej niż NATO. Tak powiedział minister spraw zagranicznych Miroslav Wlachovský po powrocie z Wilna.

Zdaniem szefa naszej dyplomacji ustalenia szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) w Wilnie to dobra wiadomość dla Słowacji i ważny sygnał poparcia dla Ukrainy.

Zbiorowa Obrona Sojuszu

Jak poinformował w komunikacie Departament Łączności Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich (MZVaEZ) Republiki Słowackiej, głównymi tematami szczytu było wzmocnienie kolektywnej obrony Sojuszu, w tym zdolności bezpieczeństwa i obronę tzw. wschodniego skrzydła NATO i przyszłość stosunków z Ukrainą.

„Szczyt w Wilnie po raz kolejny pokazał, że NATO jest wyjątkowym i nieodzownym forum transatlantyckim oraz najskuteczniejszym sojuszem obronnym w historii. Jego atrakcyjność potwierdza rozszerzenie o Finlandię i osiągnięte porozumienie w sprawie ratyfikacji członkostwa Szwecji w Sojuszu.” powiedział Wlachovský, który był członkiem delegacji pod przewodnictwem prezydent Zuzany Čaputovej na szczycie.

Obrony i Bezpieczeństwa Słowacji

Zdaniem ministra, o tym, że jest to najlepszy sposób zapewnienia obronności i bezpieczeństwa Słowacji świadczy również nasza intensywna współpraca z naszymi sojusznikami, zapowiedź premiera Hiszpanii Pedro Sáncheza, że ​​wyślą swoich żołnierzy do wielonarodowego Sojuszu grupy bojowej na Słowacji, uzgodniony system rotacji obrony przeciwlotniczej oraz ogólne wzmocnienie wschodniego skrzydła sojuszu w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę.

„Decyzje podjęte przez sojuszników oznaczają pewne wzmocnienie bezpieczeństwa i ochrony naszych obywateli i przełożą się na zwiększenie zdolności obronnych Słowacji”. Wlachovský powiedział, dodając, że Sojusz, starając się bronić swojego terytorium przed jakimkolwiek zagrożeniem, wzmacnia wspólną obronę w najbardziej fundamentalny sposób od zakończenia zimnej wojny.

Sojusznicy zgodzili się również co do potrzeby zbudowania solidnego i odpornego przemysłu obronnego i przyjęli nowy. „Plan działania w zakresie produkcji obronnej”.

Nowe możliwości dla słowackich firm

Szeroko dyskutowano również o nowych technologiach, takich jak sztuczna inteligencja, technologie kwantowe i biotechnologia.

Więcej na temat: Wojna na Ukrainie

Stanowi również szansę dla słowackich firm, start-upów i innowatorów. Osobiste rozmowy z przywódcami na wileńskim szczycie odbył też prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Równy partner

Zgodzili się, że Sojusz będzie udzielał Ukrainie pomocy i wsparcia tak długo, jak będzie to konieczne. „Potwierdziliśmy z naszymi sojusznikami, że Ukraina należy do NATO i jest na drodze do członkostwa” – dodał. powiedział Wlachovský, że pomoże jej nie tylko największy program pomocowy w historii Sojuszu, ale także to, że zasiądzie teraz przy jednym stole z przedstawicielami NATO jako równorzędny partner w nowo powołanej Radzie NATO – Ukraina.

Ochrona wartości demokratycznych

Ministrowie spraw zagranicznych państw Sojuszu w Wilnie negocjowali także oddzielnie z partnerami z Mołdawii, Gruzji oraz Bośni i Hercegowiny w sprawie współpracy we wzmacnianiu własnej obrony i bezpieczeństwa, w szczególności przed zagrożeniami hybrydowymi i szkodliwymi wpływami, zwłaszcza ze strony Rosji.

Według departamentu komunikacji MZVaEZ, wysiłki na rzecz dalszego przyczyniania się do ochrony wartości demokratycznych i zasad międzynarodowych zostały omówione przez przywódców NATO z podobnie myślącymi partnerami Indo-Pacyfiku – Australią, Nową Zelandią, Koreą Południową i Japonią.

Są to państwa, z którymi Sojusz znacząco zacieśnił współpracę w ostatnich latach, zwłaszcza w zakresie rosnących wyzwań stawianych przez Chiny.

Frederick Howe

„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *