Na szczycie Unii z krajami Ameryki Łacińskiej premier Ódor wezwał do wspólnych konkluzji w sprawie wojny na Ukrainie

Potrzeba współpracy była głównym tematem dwudniowego szczytu Unii i Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) w Brukseli. Powiedział to we wtorek opuszczając to wydarzenie premier Ľudovít Ódor.

Premier powiedział, że w jego odczuciu było to spotkanie przyjaciół, którzy dawno się nie widzieli i choć nie we wszystkich obszarach mieli wspólne punkty widzenia, to jednak mocno dostrzegają też tematy takie jak zielona transformacja, międzynarodowa prawo, inwestycje gospodarcze, cyfryzacja i sztuczna inteligencja.

„Widziałem szczere zainteresowanie współpracą, bo wiemy, że np. żaden region nie poradzi sobie sam z problemami klimatycznymi, jeśli nie będzie współpracował z innymi. Tak więc we wszystkich przypadkach używano słowa współpraca” – wyjaśnił.

Zanim opuścił szczyt, nie uzgodniono jeszcze wspólnych konkluzji w sprawie potępienia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Według kilku anonimowych źródeł dyplomatycznych, ostrzejsze sformułowania były blokowane głównie przez Kubę, Nikaraguę, Boliwię i Wenezuelę.

„Być może spór nie dotyczy nawet samej treści, ale tego, jak ją wyrazić; podczas gdy jedne kraje opowiadają się za łagodniejszym językiem, a inne chcą mocniej potępić „agresję”. Namawiałem innych, że gdy spotkamy się razem po tych ośmiu lat i mamy szansę udowodnić, że naprawdę chcemy załatwić sprawy, więc nie traktujemy tego jak piłki nożnej” – premier odnosząc się do piłkarskich tradycji obu ugrupowań.

Dodał, że w piłce nożnej może wygrać tylko jeden zespół, a szczyt miał na celu potwierdzenie współpracy, a nie strzelanie własnych bramek.

„Wezwałem innych, aby naprawdę doszli do wspólnego stanowiska na końcu” – powiedział.

Jednocześnie Ódor potwierdził, że na szczycie nie zaszły żadne zasadnicze zmiany, nawet w odniesieniu do ważnej umowy handlowej UE z krajami MERCOSUR. Jednak inicjatywę inwestycyjną Global Gateway, którą Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek 17 lipca, określił jako namacalną.

Inicjatywa ta mówi o redystrybucji 45 miliardów euro – z połączenia środków europejskich, krajowych i prywatnych – w krajach CELAC. To projekty, które zdaniem premiera obiecują inwestorom zwroty, oraz inwestycje, których nie mają kraje Ameryki Południowej i Karaibów w sektorach wymagających modernizacji, dekarbonizacji i cyfryzacji.

„Podzielamy pogląd, że reforma instytucji międzynarodowych jest konieczna, aby uwzględnić zmiany, jakie zaszły na świecie w ciągu ostatnich pięciu, sześciu dekad i móc przyciągnąć do krajów tego regionu więcej kapitału prywatnego”, powiedział. – opisuje. sytuacja. Podkreślił, że UE i kraje CELAC powinny w tej współpracy bardziej skupić się na przyszłości niż na przeszłości, która „ma swoje blizny”.

01 – Zmodyfikowano: 2023-08-13 12:15:00 – Wyczyn. : – Tytuł: Rząd Ódora może utrzymać się u władzy nawet kilka miesięcy po wyborach, twierdzą prawnicy 02 – Zmodyfikowano: 2023-08-10 11:31:34 – Feat. : – Tytuł: Putin planuje osobistą podróż na szczyt G20 w Indiach, spotka się z Zachodem po raz pierwszy od wojny 03 – Zmodyfikowano: 2023-08-09 12:47:42 – Feat. : – Tytuł: Rozwiązania problemów hipotecznych muszą być rozwiązane i nie obciążać budżetu, powiedział Ódor 04 – Zmodyfikowano: 2023-08-04 11:33:59 – Feat. Zmodyfikowano: 2023-07 -30 09:20:17 – wyczyn. : – Tytuł: Afrykańscy przywódcy opuszczają Rosję bez porozumienia w sprawie eksportu zboża z Ukrainy

Frederick Howe

„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *