Niebezpieczne głowy w wodzie. Co może się zdarzyć. To nie tylko urazy rdzenia kręgowego – Zdrowie i profilaktyka – Zdrowie

Każdego lata smutne przypadki tak zwanych swetrów. Przeważnie młodych chłopców przywozi się prosto do szpitala w kąpielówkach, kobiety i dziewczęta rzadko doznają kontuzji skacząc do wody, bo na szczęście nie mają odwagi się pokazać.



Zdjęcie:

Nawet ratowników wodnych uczy się na kursach pierwszej pomocy, że jeśli są zmuszeni do skoku do nieznanej wody, bezwzględnie muszą „wbić” w nią stopę i ścisnąć je razem, gdy uderzą w wodę.




Wskakiwanie do wody wiąże się z kilkoma zagrożeniami. Skacząc tzw. głową do nieznanej, mętnej, płytkiej wody, można „złamać sobie kręgosłup”. Najczęściej jest to przemieszczenie ciała z jednego kręgu na drugi, co może przerwać rdzeń kręgowy i spowodować reakcję obrzękową wrażliwych tkanek Oczywiście może to również wystąpić podczas skoków do czystej wody basenu, który wydaje się głębszy niż jest w rzeczywistości. Taka snobistyczna głowa może zrujnować życie młodzieńcowi w ciągu sekundy.

Konsekwencje urazu mogą być poważne, zwłaszcza w przypadku złamania rdzenia kręgowego – im wyżej, tym gorzej. Jeśli zostanie przerwany od czwartego kręgu szyjnego, ból jest nieubłagany – paraliż i oddychanie tylko za pomocą urządzeń. Lekarze specjalizujący się w chirurgii kręgosłupa wiedzą, że „sezon na skoczki” trwa od maja do września.

W mniej ciężkich przypadkach kręgosłup szyjny jest „tylko” skręcony, a funkcje rdzenia kręgowego i nerwów nie są uszkodzone. Po takich przypadkach pacjent odczuwa przez jakiś czas np. mrowienie w dłoniach. Może się jednak zdarzyć, że skoczek „tylko” uderzy się w głowę i nie wyjdzie, bo straci przytomność lub spanikuje.

Zanim przyjaciele go znajdą, może zostać sparaliżowany z powodu braku tlenu lub może utonąć. Ciekawy przypadek urazu kręgosłupa szyjnego miał miejsce nawet wtedy, gdy młody mężczyzna zjechał z sanek do góry nogami. Nabrał takiej prędkości, że „poleciał” na powierzchnię wody po drugiej stronie basenu, gdzie uderzył głową o ścianę.

dziecko, piaskownica, gra, lato, plac zabaw Ucz się więcej 10 najczęstszych urazów u dzieci. Gdzie najczęściej doznają obrażeń dzieci? Zwróć uwagę na co?

Nawet ratownicy wodni uczą się na kursach pierwszej pomocy, że jeśli muszą skoczyć do nieznanej wody, to bezwzględnie muszą „uderzać” w nią stopami, gdy wpadną do wody, trzeba ich do siebie przycisnąć i od razu powalić rękoma. Ale to też trzeba ćwiczyć.

Można by też mówić o niezgrabnych skokach z większej wysokości w „płaskiej” wodzie, kiedy to może dojść do „zespołu papierowej torby”, czyli rozerwania płuc z rozwojem odmy opłucnowej jednostronnej lub obustronnej. Albo o panicznej klaustrofobii pod wodą, kiedy nurek jest zaskoczony własną reakcją na uczucie dużej głębokości. Innym ryzykiem, gdy rozgrzane ciało wskoczy do znacznie zimniejszej wody, jest zatrzymanie akcji serca, zawał serca i późniejsze utonięcie. Nagłe zatrzymanie krążenia wywołane odruchem po skoku do zimnej wody – w wyniku działania nerwu błędnego – nazywane jest również zespołem zanurzenia.

zaufaj, nie używaj Ucz się więcej Nawet płytkie wody są niebezpieczne dla dzieci. I wciąż zdarzają się suche utonięcia

Może również wystąpić u młodych i wyszkolonych osób. Ale co najważniejsze, osobom starszym, przewlekle chorym, mającym problemy z układem krążenia zaleca się stopniowe wchodzenie do wody – najpierw do kolan lub ud, stopniowo zaczynając myć lewą ręką prawą i odwrotnie. Następnie pozwól im pochylić się lekko do przodu i zmoczyć ręce do łokci. Następnie pozwól im umyć klatkę piersiową i spryskać przednią część ciała. Dopiero po tych akcjach mogą zanurkować.

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *