Jak działa BRICS i czy jego waluta zagrozi pozycji dolara?

13 lipca 2023 o 16:54 I

Rosjanie obiecują, że nowa waluta będzie oparta na złocie. Nie każdy tego chce.

BRATYSŁAWA. Większość organizacji międzynarodowych jest tworzonych przez państwa skupione wokół wspólnego celu, uzgadniające zasady działania, siedzibę nowej organizacji, a następnie jej nazwę.


Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

W celu osiągnięcia pokoju powołano Organizację Narodów Zjednoczonych i Organizację Narodów Zjednoczonych, a Światowa Unia Esperanto ma wspierać szerzenie tego sztucznego języka.

Jest też BRICS, organizacja, która według wielu obiecuje zagrozić dominacji Zachodu nad światem, zakończyć dominację dolara i zapewnić głos także do krajów, które kiedyś nazywano trzecim światem. Został stworzony bardzo różnie.

Nie jest to też do końca organizacja, raczej luźne stowarzyszenie państw, które nie mają ze sobą wiele wspólnego.

Cegła nowego świata

Jego nazwisko nie zostało wymyślone przez żadnego z przyszłych członków, ale 22 lata temu menedżer inwestycyjny Jim O’Neill z banku inwestycyjnego Goldman Sachs i jego koleżanka Roopa Purushothaman zaproponowali go, gdy oceniali rozwój światowej gospodarki w pierwszej połowie. nowego stulecia.

„Chińska gospodarka jest już większa niż WłoskiO’Neill napisał w raporcie . W terminie BRIC łączy następnie pierwsze litery krajów, których wzrost gospodarczy przewiduje – Brazylia, Rosja, Indie, Chiny. Cegła oznacza po angielsku cegłę, co pomogło mu jako metafora budowy nowego świata.

Przewidywał, że do 2050 roku gospodarki tych państw będą największe na świecie. „W ciągu najbliższych dziesięciu lat wpływ krajów BRIC, a zwłaszcza Chin, na gospodarkę światową będzie rósł, co wywoła ważne dyskusje na temat ogólnego wpływu polityki gospodarczej i fiskalnej tych państw”.



Powiązany artykuł Rozpoczyna się indyjska dekada? Kraj wyprzedzi Chiny pod względem liczby ludności, próbuje też ekonomicznie Kontynuuj czytanie

Wspomniane państwa również przyjęły ten pomysł, pierwszy wspólny szczyt odbyły się w 2009 roku, później Republika Afryki Południowej i nazywają się BRICS. Obecnie stanowią jedną trzecią światowej gospodarki, wszyscy członkowie spotykają się też na szczytach G20 najbogatszych krajów świata.

Zewnętrznie nie mają ze sobą wiele wspólnego. Demokratyczne państwa wraz z Rosją i chińską dyktaturą znalazły się w tym samym stowarzyszeniu. Pod względem wpływu na gospodarkę jest łącznikiem między dawną hegemonią Rosji a rosnącymi Chinami.

Kraje te nie współpracują też zbytnio politycznie, ponieważ na przykład Indie dołączyły do ​​​​Stanów Zjednoczonych, Australii i Japonii w stowarzyszeniu bezpieczeństwa Quad, aby zrównoważyć ekspansję Chin w regionie. Nie mają takiego samego stanowiska w kwestii trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Złoty rubel nie wystartował

Jednak doroczny szczyt organizacji w sierpniu, piętnasty z rzędu, będzie uważnie śledzony w światowych mediach z kilku powodów. JAR teoretycznie powinien zatrzymać prezydenta Rosji Władimir Poutynponieważ został wydany przeciwko niemu nakaz aresztowania Międzynarodowego Trybunału Karnego, czego się nie spodziewa.

Oczekuje się jednak ogłoszenia nowej waluty, w której kraje BRICS będą zamiast dolara amerykańskiego handlować między sobą oraz z innymi partnerami handlowymi.

W przeciwieństwie do innych głównych światowych walut, oczekuje się, że będzie ona wspierana przez złoto, a już pojawiają się doniesienia, że ​​dziesiątki innych krajów chciałoby nią handlować.

Zwolennicy projektu mają nadzieję, że stany zaczną wtedy wyrzucać dolary ze swoich rezerw, ponieważ nie będą już ich potrzebować, zakłócając dominację amerykańskiej gospodarki.

Wysiłki państw, by uwolnić się od zależności od dolara amerykańskiego, nie są nowe, napisany dla polityki zagranicznej Joseph Sullivan z firmy konsultingowej Lindsey Group. Był czołowym doradcą ekonomicznym byłego prezydenta USA Donald Trump.

Ukazuje się regularnie od lat 60., w ostatniej dekadzie pojawiło się kilka pomysłów, np. tzw. złoty rubel, który ma przywrócić Rosji potęgę gospodarczą.

W rzeczywistości jednak dolar jest dziś używany w 84% handlu transgranicznego, chiński juan tylko w 4,5%.

„Ponadto, znając Kreml i jego kłamstwa jako środek rządzenia, wszystko, co ogłasza Rosja, jest podejrzane” — pisze Sullivan. Zbyt wiele pytań pozostaje niejasnych. Na przykład nowy menu do wszystkich krajów BRICS, których naprawdę chcą.

Czym dokładnie są BRICS?

BRICS nie mają ustalonej struktury. Przedstawiciele krajów spotykają się co roku, między szczytami toczą się rozmowy na szczeblu rządowym, ale stowarzyszenie nie ma siedziby, lidera ani oficjalnego aparatu.

Kluczową organizacją BRICS jest działający od 2015 roku New Development Bank z siedzibą w Szanghaju, a państwa zainwestowały w niego 50 miliardów dolarów. Dziś na jej czele stoi południowoafrykański Leslie Maasdorop, a jego wypowiedzi wzmacniają też sceptycyzm wobec rosyjskich planów szybkiego pojawienia się konkurencji o dolara.

„Rozwój alternatywnej waluty jest raczej średnioterminową ambicją” – powiedział. Magazyn Fortuny. „Obecnie nie ma propozycji stworzenia waluty BRICS”. Przypomina, że ​​nawet chiński juan jest bardzo daleki od stania się prawdziwą walutą rezerwową.

helpdesk@sme.sk abyśmy mogli Ci pomóc.” data-msg-btn-logout=”Zaloguj się jako inny użytkownik” data-msg-btn-close=”Pozostań zalogowany” >

Chiny

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *