Kiedy większość entuzjastów architektury myśli o Kopenhadze, wyobraża sobie deptaki, ścieżki rowerowe, malownicze szlaki wodne i szczęśliwych mieszkańców. Ale w 2023 roku Kopenhaga żyje bardziej niż kiedykolwiek dzięki swojej architekturze. Został stolicą architektury UNESCO.
Stolica Danii może pochwalić się wieloma osiągnięciami
- ponad 60% jego mieszkańców dojeżdża do pracy rowerem
- jako jedno z pierwszych miast stworzyło strategiczny plan osiągnięcia neutralności węglowej, prowadzącej do 80% redukcji emisji od 2009 roku
- stało się jednym z najczęściej cytowanych studiów przypadków dotyczących planowania urbanistycznego i infrastruktury
Ponadto UNESCO ogłosiło Kopenhagę Światową Stolicą Architektury w 2023 r., co zachęciło do powstania wielu wydarzeń i festiwali poświęconych architekturze. Stopień dodatkowo podkreśla pozycję miasta jako laboratorium innowacyjnej współczesnej architektury i urbanistyki skoncentrowanej na ludziach.
Z historii Kopenhagi
W Kopenhadze doszło do dość niezwykłego rozwoju. Po tym, jak pod koniec XIX wieku stało się miastem wysoce uprzemysłowionym, zaczęło przyjmować angielską koncepcję „miasta-ogrodu”, starając się odnowić i zdecentralizować swoje dzielnice.
W 1947 r. Opracowano „Plan Pięciu Palców”, który miał kierować rozwojem urbanistycznym i rozbudową miasta wzdłuż pięciu głównych arterii. Doprowadziło to do powstania infrastruktury zorientowanej na tranzyt z małymi skupiskami lub obszarami miejskimi wzdłuż szlaków transportowych.
Królewska Opera Duńska
Królewska Opera Duńska
Zasadnicza zmiana nastąpiła w latach 60. Kierując się inicjatywą Jana Gehla dla Strøget, Kopenhaga zaczęła przekształcać swoje obszary o dużym natężeniu ruchu samochodowego w obszary dla pieszych. Potem nastąpił okres rozwoju miast, w którym dobro mieszkańców było priorytetem, a jednocześnie zachęcało architektów do eksperymentowania z innowacyjnymi projektami skoncentrowanymi na człowieku.
Poniższa lista zawiera 20 współczesnych projektów architektonicznych, które demonstrują kreatywność i wrażliwość kopenhaskiej architektury, i zawiera główne biura, które rozpoczęły działalność w Kopenhadze, takie jak BIG, Henning Larsen, JAJA Architects, oraz biura międzynarodowe, takie jak OMA i WilkinsonEyre.
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.