Miliardowe interesy oligarchy Jewgienija Prigożyna odcisnęły swoje piętno także na Słowacji. Firma ściśle powiązana z szefem grupy Vagner ma swoją siedzibę w Bratysławie i podobno zatrudnia również osobę znajdującą się na liście sankcji USA. Zgodnie z wnioskami „Prawdy”, ta komórka imperium biznesowego Prigożyna ma dziś kłopoty.
Zdjęcie: SITA/PA
Lider Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn opuszcza kwaterę główną Południowego Okręgu Wojskowego w Rostowie nad Donem, Rosja 24 czerwca 2023
W 2020 roku Departament Skarbu USA umieścił biznesmena Igora Ławrenkowa na swojej liście sankcyjnej. Według rządu USA jest założycielem, udziałowcem i dyrektorem kilku spółek kontrolowanych przez Prigożyna w Hongkongu i Tajlandii. Biznesmen znany też jako „szef Putina” miał wykorzystywać firmy Ławrenkowa do pokrywania operacji finansowych na całym świecie, by uniknąć sankcji.
„W latach 2018-2019 podmioty z Tajlandii i Hongkongu wynegocjowały ponad 100 transakcji przekraczających 7,5 miliona dolarów dla firm powiązanych z Prigożynem. Fundusze te wsparły jego działalność w Sudanie i eksploatację jego prywatnych odrzutowców.” powiadomiony Departament Skarbu USA.
Słowacki ślad
Igor Ławrenkow, mieszkaniec Moskwy, prowadził wówczas interesy na Słowacji, o czym świadczą dane z rejestru handlowego (ORSR). Wraz z innym biznesmenem rosyjskiego pochodzenia, Aleksandrem Uszczewem, był właścicielem firmy Flash Asia Logistic, której siedziba nadal znajduje się w Bratysławie.
Według ustaleń międzynarodowego konsorcjum dziennikarzy śledczych OCCRP jest słowacką filią rosyjsko-chińskiej firmy Flash Asia z siedzibą w Hong Kongu pod tym samym adresem co inne firmy znajdujące się na amerykańskiej liście sankcyjnej ze względu na ich powiązania z Jewgienijem Prigożynem.
Główne biuro Flash Asia znajduje się w Moskwie i zgodnie z informacjami na stronie internetowej firmy zajmuje się transportem towarów między Rosją a Chinami. Nie udało się ustalić, jaką działalność gospodarczą firma prowadzi na Słowacji. Adres firmy widnieje w ORSR w wyburzonym prawie rok temu biurowcu. Nie zgłosiła nowej siedziby do SR SR, za co grozi jej grzywna w wysokości ponad trzech tysięcy euro.
Miliardowe interesy oligarchy Jewgienija Prigożyna odcisnęły swoje piętno także na Słowacji. Firma ściśle powiązana z szefem grupy Vagner ma swoją siedzibę w Bratysławie i podobno zatrudnia również osobę znajdującą się na liście sankcji USA.
Nie udało się ustalić, gdzie aktualnie znajduje się biuro firmy, nawet telefonicznie. Pod numerem, który rosyjsko-chińska firma wskazuje jako kontakt dla słowackiej filii, nie chcieli komentować pytań dotyczących działania Flash Asia. „Coś się zmienia, o wszystko pytaj w moskiewskim biurze” – odpowiadali na pytania z „Prawdy”.
Biznesmen Ławrenkow, który jest bezpośrednio powiązany przez władze USA z głową rodziny Wagnerów, pozbył się swojego udziału w słowackim esero wkrótce po umieszczeniu go na liście sankcyjnej. Przeniósł prawa własności na partnera biznesowego Aleksandra Uszczewa, ale prawdopodobnie nadal miał wpływ na funkcjonowanie firmy. Przedsiębiorcy są również powiązani za pośrednictwem innych firm w Rosji i Chinach. Według oświadczeń byłych pracowników Flash Asia w Moskwie Ławrenkow i Uszczew wspólnie zarządzają jego firmą.
Pravda skontaktowała się z rosyjskim biurem Flash Asia z prośbą o potwierdzenie, że jej filią jest słowacka eseročka. Zapytaliśmy też, czy firma ma jakieś powiązania z Igorem Ławrenkowem lub Jewgienijem Prigożynem. Firma nie odpowiedziała na pytania. Nie powiodła się również próba osobistego zadania pytań obecnemu właścicielowi firmy, Aleksandrowi Uszczewowi. Najwyraźniej nie mieszka pod adresem podanym jako miejsce zamieszkania w Bratysławie. Nie ma dzwonka do drzwi ani oznaczonej skrzynki pocztowej.
Ucz się więcej Oderwany od rzeczywistości? Putin znęcał się nad Prigożynem podczas buntu, twierdzi rosyjski dziennikarz na wygnaniu
Firma przestaje istnieć
Uszczew kupił udziały w firmie Flash Asia Logistic już po wejściu w życie amerykańskich sankcji wobec Ławrenkowa. Amerykańskie ograniczenia oznaczają, że wszystkie aktywa biznesmena w Stanach Zjednoczonych są zablokowane, a amerykańskie firmy i obywatele mają zakaz prowadzenia interesów z Ławrenkowem lub jego firmami.
Sankcje USA nie są automatycznie stosowane na Słowacji. Jednak według Departamentu USA może to mieć wpływ na osoby pomagające objętym sankcjami firmom i osobom fizycznym w obchodzeniu ograniczeń. Najwyraźniej spowodowało to problem w biznesie Igora Ławrenkowa na Słowacji. Według informacji portalu FinStat, który publikuje informacje na temat zarządzania słowackimi firmami, Flash Asia Logistic ostatni raz zarobił w 2019 r. Od tego czasu walczy o byt – nie odnotowuje żadnych obrotów. kolejne lata. i przytłoczony stratami.
Teraz firma prawdopodobnie przestała płacić składki za jedynego pracownika. Na początku lipca firma była winna Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych ponad tysiąc euro i kolejne 500 euro składek na ubezpieczenie zdrowotne. Flash Asia nie odpowiedziała na pytania o przyczyny zadłużenia.
Prigożyn tonie w domu
Po buncie Wagnerowców przeciwko rosyjskim władcom wojskowym pod koniec czerwca i rozpoczęciu marszu protestacyjnego na Moskwę, Prigożyn stopniowo tracił swoje aktywa biznesowe w Rosji. W weekend władze zablokowały dostęp do stron grupy medialnej Patriot, którą wielu nazwało „fabryką trolli”.
Pod koniec czerwca przestał funkcjonować również portal społecznościowy JaRus, rozwijany przez struktury Prigożyna jako zamiennik zakazanego w Rosji Instagrama. Według informacji portalu Dzwon jest zainteresowany kupnem aktywów medialnych głowy rodziny Wagnerów, oligarchy i bliskiego sojusznika Putina Jurija Kowalczuka.
Ucz się więcej Rosyjski moderator: Rodzina Wagnerów Prigożyna zarobiła 9 miliardów euro na kontraktach państwowych
Podejrzewa się również, że prigożyńskie spółki czerpią zyski z kontraktów państwowych. Prezydent Władimir Putin powiedział, że z budżetu dla najemników grupy Wagnera przeznaczono 86 mld rubli (blisko miliard euro). „Mam nadzieję, że te fundusze nie zostały skradzione. A przynajmniej skradziono je trochę mniej” – powiedział rosyjski przywódca w zeszłym tygodniu.
Sam oligarcha odwiedził Białoruś po nieudanej próbie puczu. Była to część umowy, w której pośredniczył Aleksander Łukaszenka.
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.