Wojna Rosji z Ukrainą: ubiegły rok był najbardziej krwawym w tym stuleciu

W ubiegłym roku w konfliktach zbrojnych na całym świecie zginęło ponad 238 000 osób. To prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej i najwięcej od początku XXI wieku. Najwięcej ludzi zginęło podczas walk w Etiopii, Ukrainie, Mali i Mjanmie. Takie wnioski płyną z Global Peace Index 2023, który został opublikowany kilka dni temu przez Institute for Economics and Peace (IEP) z siedzibą w Sydney w Australii.



Zdjęcie: ,

W ubiegłym roku na Indeks Pokoju na Świecie największy wpływ miała wojna na Ukrainie.




Według jego raportu sytuacja w zakresie bezpieczeństwa na świecie pogorszyła się dziewiąty rok z rzędu, a globalizacja sprawiła, że ​​wojny mają coraz silniejszy wpływ międzynarodowy. Aż 91 krajów na świecie jest obecnie uwikłanych w jakiś konflikt, podczas gdy w 2008 roku było ich tylko 58.

Sprawili to Rosjanie. Porównaj Bachmuta przed i po inwazji

Wideo

Źródło: Ministerstwo Obrony Ukrainy

Jednak, jak wyjaśnił założyciel i dyrektor IEP, Steve Killelea, niemieckiemu nadawcy Deutsche Welle, ta tendencja wzrostowa niekoniecznie oznacza wzrost liczby wojen. Może to być również konsekwencją rosnącej liczby państw zaangażowanych w negocjacje pomocowe i pokojowe.

„Niektóre kraje mogą uczestniczyć w działaniach na rzecz utrzymania pokoju, jak ma to miejsce w przypadku członków Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS). Chociaż więcej krajów angażuje się w wojny za granicą, można też powiedzieć, że współpraca międzynarodowa się pogłębia” powiedział Killelea, który jest jednym ze współautorów raportu.

Co roku gorzej

Najnowsza edycja Global Peace Index jest 17. kolejnym raportem analitycznym od 2007 roku, kiedy powstał instytut. Obejmuje 163 kraje i terytoria świata, w których mieszka aż 99,7% światowej populacji. Ocenia kraje według 23 wskaźników, opierając się na wiarygodnych źródłach i statystykach (dane o przestępczości, liczbie samobójstw, gwałtownych demonstracjach, informacje o stabilności politycznej, uchodźcach, wydatkach wojskowych itp.).

Rosyjska zbrodnia wojenna w Kramatorsku: Rakieta trafiła pizzerię, zginęły też dzieci

Wideo

Autorzy zwracają uwagę przede wszystkim na konflikty wewnętrzne i międzynarodowe, poziom bezpieczeństwa i ochrony społeczeństwa, ale także stopień militaryzacji. Na podstawie zebranych danych analizują następnie sytuację na świecie i ustalają ranking Global Peace Index, który jest w rzeczywistości rankingiem krajów według poziomu ich bezpieczeństwa – od najbardziej pokojowego do najbardziej niebezpiecznego. Opisują jednak również trendy rozwojowe i skutki przemocy dla gospodarki. Wyniki pokazują, że w porównaniu z 2021 r. Global Peace Index pogorszył się w ubiegłym roku o 0,42%.

Uderzające jest to, że od 2008 roku twórcy tych analiz tylko dwukrotnie odnotowali poprawę „spokoju”, czyli bezpieczeństwa świata. W przeciwnym razie sytuacja nadal się pogarszała w porównaniu z poprzednimi latami. W ubiegłym roku konflikty wojenne znacząco zaszkodziły również światowej gospodarce, której wyniki spadły nawet o 13%.

Na 96% wzrost ofiar wojennych duży wpływ miała rosyjska agresja na Ukrainę. Autorzy raportu przyznają, że ustalenie rzekomej liczby ofiar było trudne, ponieważ opublikowane dane nie zawsze dają się zweryfikować. Najniższe szacunki mówią o co najmniej 32 300 zabitych, najwyższe nawet o setkach tysięcy. Najnowsze analizy wskazują, że rzeczywista liczba ofiar śmiertelnych na Ukrainie w ciągu ostatniego roku wynosi około 82,2 tys.

Iskander, atomówki, atomówki Ucz się więcej Liczba broni jądrowej na świecie wzrosła. Ich kontrola jest coraz trudniejsza

Jeszcze bardziej krwawe były w zeszłym roku walki między rządem a rebeliantami w północnym państwie federalnym Tigraj w Etiopii, w których brali udział także żołnierze z sąsiedniej Erytrei. W wojnie zginęło ponad 104 000 osób, co czyni ją najbardziej śmiercionośnym konfliktem od czasu ludobójstwa w Rwandzie w 1994 roku. Prawie 5000 innych zgonów to bilans eskalacji przemocy w stanie z Mali, a także odnotowano wyższą liczbę ofiar śmiertelnych. w Birmie.

Wręcz przeciwnie, największy spadek liczby ofiar śmiertelnych w bitwach miał miejsce w zeszłym roku w Afganistanie. Liczba ofiar spadła tam o prawie 91% rok do roku, z prawie 43 000 do około 4 000 zgonów. Sytuacja uspokoiła się w Jemenie, Libii, Omanie i Wybrzeżu Kości Słoniowej, ale pogorszyła się na Haiti i w Izraelu, gdzie według autorów indeksu „pokój” jest na najwyższym poziomie od 2010 roku.

Islandia jest najlepsza

W sumie w ubiegłym roku wskaźnik pokoju poprawił się w 84 krajach świata, a wręcz przeciwnie, pogorszył się w 79. Pierwsze miejsce w rankingu najbardziej pokojowych krajów świata zajęła w ubiegłym roku także Islandia, która utrzymuje tę pozycję od 2008 roku. Za nią Dania, Irlandia, Nowa Zelandia i Austria.

Stoltenberg: Żyjemy w niebezpiecznym świecie, ale Słowacja może liczyć na NATO

Wideo

źródło: FB UVSR

Słowacja, która nie została w żaden inny sposób wymieniona w raporcie, znalazła się na 26. miejscu, tracąc sześć pozycji w stosunku do 2021 roku. Jednak to – podobnie jak w przypadku innych państw Europy Wschodniej – ma również związek z toczącą się w jej pobliżu wojną. Słowacja zajmuje 17 miejsce w Europie, wyprzedzając takie kraje jak Łotwa, Szwecja, Polska, Bułgaria, Rumunia, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania, Grecja czy Francja.

W Global Peace Index Czechy zajęły 12. miejsce (spadek o pięć pozycji), Niemcy 15., Węgry 18., a Stany Zjednoczone 131. Ukraina (157.), Rosja (158.), Kongo (159.), Sudan Południowy (160.), Syria (161.), Jemen (162.) i Afganistan (163.) zajęły ostatnie miejsca.

Według Killeleu Global Peace Index pokazuje, że naprawdę trudno jest wygrać wojnę. W niektórych stanach trwa to od dziesięciu lat bez perspektyw szybkiego zwycięstwa. „Prawie każdy, kto ma przynajmniej podstawowe wykształcenie techniczne, może dziś rzucać bomby z dystansu” – cytuje go Deutsche Welle.

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *