Niemcy i Mongolia zgodziły się rozszerzyć współpracę gospodarczą, aby zmniejszyć swoją zależność od Rosji i Chin – poinformowała w piątek minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock.
Zdjęcie: SITA/PA, Jade Gao
Premier Mongolii Luvsannamsrain Oyun-Erdene spotyka się z premierem Chin Li Qiangiem w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, środa, 28 czerwca 2023 r.
„W handlu, partnerstwie, surowcach i odnawialnych źródłach energii możemy jeszcze lepiej wykorzystać nasz wspólny potencjał” – powiedział Baerbock podczas spotkania ze swoim mongolskim partnerem Batcecegiem Batmunchem w Ułan Bator.
„Widzimy, że zależność ekonomiczna może być wykorzystana jako broń, a dywersyfikacja oznacza bezpieczeństwo w dzisiejszym świecie” – dodał Baerbock.
Przeczytaj także Chiny zaskoczyły. Pekin podobno wspiera starania o powrót Krymu do Ukrainy
Mongolia jest uważana za jeden z krajów na świecie o najbogatszych rezerwach surowców, ponieważ posiada duże złoża węgla, miedzi, złota, uranu i minerałów ziem rzadkich; są one niezbędne do rozwoju technologii energii odnawialnej, zwłaszcza w produkcji baterii i chipów. Jednak Mongolia jest również krajem śródlądowym położonym między Rosją a Chinami.
Baerbock powiedziała, że w świetle rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest wdzięczna, że Niemcy i Mongolia mogą ze sobą współpracować i chce jeszcze bardziej zintensyfikować wzajemne partnerstwo. Podkreśliła również wspólne zaangażowanie obu krajów na rzecz Karty Narodów Zjednoczonych (ONZ) oraz współpracę w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
Przeczytaj także Po 60 długich latach Czechy wreszcie uniezależnią się od rosyjskiej ropy
„Nasze kraje łączy demokracja i przywiązanie do praw człowieka, rządów prawa i zasad międzynarodowych” – powiedział Baerbock.
Według AFP Mongolia stara się także nawiązać kontakty z innymi krajami demokratycznymi, w tym ze Stanami Zjednoczonymi.
Niemiecki minister spraw zagranicznych przebywa obecnie z dwudniową wizytą w Ułan Bator. W czwartek Baerbock wziął udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Azji, Afryki i Europy, którego celem jest wzmocnienie pozycji kobiet w dyplomacji i polityce zagranicznej.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.