Władze krajowe udzielają pomocy bezpośrednio rolnikom, aby zrekompensować im straty ekonomiczne.
BRUKSELA. Na poniedziałkowym posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa w Luksemburgu państwa członkowskie UE zatwierdziły program wsparcia dla rolników z woj BułgariaWęgier, Polski, Rumunii i Słowacji na kwotę 100 mln euro, która została przedstawiona 3 maja w związku z importem niektórych produktów rolnych z z Ukrainy.
W tym kontekście Komisja Europejska zaproponowała w poniedziałek uruchomienie dodatkowych środków w wysokości 330 mln euro.
Są one skierowane do rolników w 22 państwach członkowskich dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi, wysokimi kosztami środków produkcji oraz różnymi kwestiami związanymi z rynkiem i handlem.
Z puli 100 mln euro 9,77 mln euro trafi do Bułgarii, 15,93 mln euro do Węgier, 39,33 mln euro do Polski, 29,73 mln euro do Rumunii i 5,24 mln euro do Słowacji.
Rolnicy w tych pięciu państwach członkowskich napotykają problemy związane z przeszkodami logistycznymi po przywozie niektórych produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.
Wyjątkowe i tymczasowe środki zapobiegawcze dotyczące importu ograniczonej liczby produktów z Ukrainy weszły w życie 2 maja i będą stopniowo znoszone do 15 września.
Komisja wyjaśniła, że rolnicy belgijscy, CyprCzechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, GrecjaHolandia, Chorwacja, Irlandia, LitwaŁotwa, Luksemburg, moździerzeNiemcy, PortugaliaAustria, Słowenia, HiszpaniaSzwecja i Włochy skorzystają z tego wyjątkowego wsparcia w wysokości 330 mln euro z budżetu wspólnej polityki rolnej.
Wszystkie wymienione kraje mogą uzupełnić to wsparcie do 200% środkami krajowymi.
Państwa członkowskie podzieliły się z KE oceną trudności, z jakimi borykają się ich sektory rolnictwa.
Władze krajowe będą udzielać pomocy bezpośrednio rolnikom, aby zrekompensować im straty gospodarcze spowodowane zakłóceniami na rynku, wysokimi cenami środków produkcji i gwałtownym spadkiem cen produktów rolnych oraz, w razie potrzeby, szkodami spowodowanymi zjawiskami klimatycznymi, które są szczególnie dotkliwe na Półwyspie Iberyjskim i w Włochy.
Przyznana pomoc finansowa może również sfinansować destylację wina, aby uniknąć dalszego gromadzenia zapasów wina.
Płatności w ramach obu programów wsparcia należy dokonać do 31 grudnia 2023 r. Państwa członkowskie będą musiały informować KE o szczegółach realizacji działań, w szczególności o kryteriach obliczania wsparcia, oczekiwanym wpływie działania, jego ocenie oraz środki podjęte w celu zapobieżenia zakłóceniom konkurencji gospodarczej.
„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.