Modi poznał Sisi.
KAIR. Premier Indii Narendra Modi spotkał się w niedzielę w Kairze z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem Sisim. Była to rzadka wizyta, podczas której obie strony zobowiązały się do pogłębienia strategicznego partnerstwa.
Przywódcy zgodzili się, że Indie, najludniejszy kraj świata, zwiększą swoje inwestycje w Egipcie, który ma największą populację w świecie arabskim (105 mln) i który obecnie przechodzi kryzys gospodarczy. , poinformowała agencja informacyjna AFP.
Modi, który sprawuje władzę od 2014 roku, był z pierwszą wizytą w północnoafrykańskim kraju i sojuszniku USA po czterodniowej podróży do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem.
Chcą zwiększyć biznes o miliardy
Modi i Sisi „podpisali wspólną deklarację o przekształceniu ich stosunków w strategiczne partnerstwo”, ogłoszone po raz pierwszy w styczniu podczas wizyty Sisi w New Delhi, powiedział rzecznik egipskiego przywódcy.
Indie i Egipt zobowiązały się do zwiększenia handlu dwustronnego o miliardy dolarów, ponieważ Indie również zwiększają swoje inwestycje w Egipcie, zwłaszcza w energię odnawialną.
Egipt pogrążony jest w długotrwałym kryzysie gospodarczym, waluta w ciągu roku straciła połowę swojej wartości. Dlatego w ostatnich miesiącach rząd starał się zdywersyfikować inwestorów zagranicznych, wśród których są mocarstwa Zatoki Perskiej i Chiny.
Sisi przyznał najwyższe odznaczenie państwowe Modi Egypt, Order Nilu. Z kolei Modi zaprosił Sisi na szczyt G20 największych gospodarek świata, którego gospodarzem we wrześniu będą Indie.
Przywódcy potwierdzili swoje „wzajemne zaangażowanie” na rzecz zacieśnienia relacji. Według prezydencji w Kairze będzie to m.in. „zwiększenie liczby wizyt na wysokim szczeblu”, ułatwienie bezpośrednich lotów między stolicami oraz „rozwój indyjskich inwestycji w Egipcie”.
Jak wygląda handel Egiptu z Indiami?
Według danych Banku Centralnego Egiptu (CBE), Indie są już siódmym co do wielkości partnerem handlowym Egiptu, a wolumen handlu osiągnął w ubiegłym roku 7 miliardów dolarów.
Obaj przywódcy zgodzili się w styczniu na zwiększenie indyjskich inwestycji w Egipcie, które obecnie wynoszą ponad 3,15 miliarda dolarów, w tym poprzez potencjalną „strefę przeznaczoną dla przemysłu indyjskiego w strefie ekonomicznej Kanału Sueskiego”, według AFP.
Projekty te obejmują zieloną elektrownię wodorową o wartości 12 miliardów dolarów, którą ma zbudować indyjska grupa ACME.
W 2022 r., kiedy rosyjska inwazja na Ukrainę podniosła światowe ceny zboża, Indie zakazały eksportu pszenicy, aby chronić swoje rezerwy i ograniczyć inflację, ale przyznały zwolnienie Indiom, Egiptowi, największemu światowemu importerowi pszenicy.
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.