Kneisslová chce połączyć środowisko akademickie z kręgami dyplomatycznymi.
WIEDEŃ. Była minister spraw zagranicznych Austrii Karin Kneisslová, która zasłynęła tańcząc na swoim weselu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, przedstawiła nowy think tank, który będzie działał pod jej kierownictwem na Uniwersytecie Państwowym w Petersburgu, donosi AFP.
„Właśnie przedstawiłem tę instytucję akademicką wraz z rektorem Nikolajem Kropachevem na Forum Ekonomicznym w Petersburgu” – powiedziała Kneisslová.
Centrum GORKI, czyli Obserwatorium Geopolityczne Kluczowych Zagadnień Rosji, ma łączyć środowisko akademickie z kręgami dyplomatycznymi, wynika z broszury, którą 58-letni były minister przekazał mediom.
Według niej instytut powstał z zamiarem „połączenia potencjału akademickiego” Uniwersytetu Petersburskiego i „praktycznego doświadczenia dyplomacji”.
Jej celem jest również „pomoc w kształtowaniu polityki Federacji Rosyjskiej” z naciskiem na Bliski i Środkowy Wschód, dodała Kneisslová, która była ekspertką od Bliskiego Wschodu, zanim zajęła się polityką.
Kneisslová (58 l.) w sierpniu 2018 r., kiedy była szefową austriackiej dyplomacji w rządzie kanclerz Sebastian Kurzwywołał sensację w mediach, gdy zaprosił Putina na swój ślub w małym miasteczku Gamlitz w południowej Austrii, niedaleko granicy ze Słowenią.
Zaproszenie na ślub przyszło w czasie, gdy neutralna Austria sprawowała prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Media zbliżone do Kremla opublikowały, które obiegły świat zdjęcia panny młodej tańczącej walca z rosyjskim prezydentem, którego uhonorowała głębokim ukłonem.
„Nie żałuję, że poprosiłam go do walca”, powiedziała BBC w maju tego roku, dodając, że dzisiaj zrobi to ponownie.
W 2017 roku Kneisslová została powołana na stanowisko ministra przez Wolną Partię Austrii (FPÖ), którą wielu austriackich i międzynarodowych obserwatorów nazywa bliskim sojusznikiem Kremla. Odeszła z rządu w 2019 roku, a w 2021 została członkiem zarządu rosyjskiego giganta naftowego Rosnieft.
Zrezygnowała w maju 2022 r. po tym, jak Parlament Europejski przyjął rezolucję grożącą sankcjami Europejczykom zasiadającym w zarządach największych rosyjskich firm.
Kneisslova, uważana w swoim kraju za bardzo kontrowersyjną, zamieszkała w małej wiosce w Libanie.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.